Przystanek przy ul. MarkwartaTrwa sprzątanie bydgoskich przystanków i wiat. Wszystkie są czyszczone z kurzu, a przy okazji usuwane są nielegalnie wywieszane reklamy oraz efekty chuligańskich wybryków. Równolegle prowadzimy prace w ramach porządkowania terenów tzw. pasa drogowego.

Gruntownie czyszczone są również gabloty z rozkładami jazdy. W ramach porządków czyścimy je z brudu, usuwamy reklamy oraz usterki wynikające z działalności wandali. Część gablot zamalowano pisakami lub sprayem. Inne powyrywano z zaczepów, a kilka nawet skradziono. Zakres tych prac uzupełnia wymiana przezroczystych poliwęglanów pod rozkładami na białe, co podniesie estetyczne walory rozpisek, ale przede wszystkim poprawi ich czytelność.

Niestety, mimo prowadzonych działań oraz kampanii informacyjnych realizowanych przez pracowników ZDMiKP z członkami bydgoskiego Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu - infrastruktura przystankowa wciąż jest systematycznie niszczona. Wandale kradną tabliczki z rozkładami, niszczą ławeczki, kosze, a nawet wyrywają całe gabloty. Warto zauważyć, że środki wydawane na naprawy mogłyby zostać przeznaczone na nową infrastrukturę: kolejne wiaty, ławeczki, słupki czy utwardzanie nawierzchni peronów, albo płotki chroniące pasażerów przed błotem. Dlatego apelujemy, aby nie pozostawać biernym w przypadku aktów przystankowego wandalizmu. Jeżeli jesteście Państwo świadkami takich wybryków, prosimy niezwłocznie zgłaszać to służbom porządkowym, np. telefonicznie w wydziale organizacji transportu ZDMiKP, pod numerem tel. 52 582 27 62, albo dzwoniąc na bezpłatny numer Straży Miejskiej w Bydgoszczy – 986.

W ten sam sposób można wspierać działania związane z porządkowaniem terenów leżących w tzw. pasie drogowym. Dzięki tym pracom tylko w tym roku usunięto ponad 3 kilometry zniszczonych albo niepotrzebnych już płotków i barierek. W ten sposób oczyszczono i uporządkowano zielone tereny położone m.in. wzdłuż ul. Fordońskiej, Jagiellońskiej, Focha i Nakielskiej.

Natomiast od marca br., obowiązują nowe przepisy uniemożliwiające montowanie na słupach zlokalizowanych w pasie drogowym tzw. cyrkówek. Są to reklamy składające się zwykle z dwóch, spiętych ze sobą dykt. W przeszłości mieszkańcy Bydgoszczy zgłaszali wiele uwag odnośnie ich wyglądu. Uszczelniono też system stawiania tzw. potykaczy reklamowych, zwanych również koziołkami. Zgody na ustawianie takich reklam w pasie drogowych są teraz wydawane tylko w uzasadnionych przypadkach, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego oraz właściwej estetyki miejskiej przestrzeni publicznej.

W zastępstwie cyrkówek funkcjonują nowsze i ładniejsze ramki reklamowe. Zarządza nimi Agencja Reklamowa Start, która za ich pomocą może informować użytkowników dróg o imprezach kulturalnych, rozrywkowych i sportowych organizowanych w Bydgoszczy, jakie trafiły do oficjalnego kalendarza imprez Urzędu Miasta Bydgoszczy. Pracownicy Agencji mają obowiązek monitorować ich stan techniczny, jak i estetykę umieszczanych w nich reklam.

ZDMiKP dysponuje jeszcze przestrzenią reklamową na miejskich kładkach, wiaduktach i płotkach tramwajowych. Ze względu na ważny interes społeczny jest ona jednak udostępniana tylko na potrzeby wyborów.