Dziadek HerbrandtNa bydgoskich torach można spotkać tramwaje sprzed lat! Podczas wakacji w każdą sobotę, niedzielę i święta skorzystać można z wakacyjnej linii tramwajowej nr 0, która jest obsługiwana przez wagony retro typu Herbrand i 5N. Najstarszy bydgoski tramwaj – Herbrand – z uwagi na odkryte pomosty dysponowany jest do ruchu przeważnie w dni słoneczne. W dni deszczowe i pochmurne na przystankach pojawia się czerwona „eNka”. Tramwaj ten jest ogromna atrakcją dla dzieci, młodzieży, osób starszych i turystów i zawsze cieszy się dużą popularnością.

Wagon Herbrand został wyprodukowany w 1898 roku w niemieckiej fabryce w Kolonii i jest jednym z najstarszych zachowanych, czynnych tramwajów w Polsce. Aż do połowy lat 50-tych po Bydgoszczy jeździło około 35 podobnych wagonów. Bydgoski, zielony Herbrand został gruntownie odnowiony w 1986 roku i służy Bydgoszczanom do dziś. Czerwony wagon typu 5N jest natomiast jednym z wielu tego typu wagonów dostarczonych do Bydgoszczy w latach 50-tych i 60-tych. Po Bydgoszczy jeździły one liniowo aż do 1991 roku.

Przejażdżkę linią tramwajową nr 0 można odbyć na wyznaczonej trasie prowadzącej przez centrum miasta. Przejazdy będą się odbywały na trasie Las Gdański – Bałtycka. Prosimy o zapoznanie się z aktualnie oferowaną trasą i rozkładem jazdy na stronie internetowej ZDMIKP.

Pasażerowie korzystający z tramwaju mogą po drodze odwiedzić piękne oraz charakterystyczne zakątki Bydgoszczy. Wysiadając na jednym z przystanków: Plac Teatralny, Focha/Opera lub Rondo Jagiellonów można przespacerować się na przykład ulicą Gdańską podziwiając jej stylową zabudowę, lub wybrać się w stronę Starego Miasta i Wyspy Młyńskiej. Niewątpliwą atrakcją jest także fakt, że w tramwajach linii nr 0 bilety kasowane są dziurkaczem przez umundurowana obsługę konduktorską, a tramwaj prowadzi motorniczy w tradycyjnym stroju i czapce.

Aktualną trasę przejazdu oraz rozkład jazdy znajdziesz na naszej stronie internetowej www.zdmikp.bydgoszcz.pl w zakładce „Rozkład jazdy”.

 

5N

 

Kremowy Herbrandt