Aktualności komunikacyjne

Czytaj więcej...Dobiega końca akcja kompleksowego mycia i sprzątania przystanków autobusowych i tramwajowych w Bydgoszczy.
Akcja pozimowego mycia objęła ponad 600 wiat przystankowych.

W kwietniu i maju planujemy montaż kolejnych wiat na terenie miasta.


Czytaj więcej...Prace czyszczenia wiat polegają na dokładnym wyczyszczeniu wodą pod ciśnieniem: szyb, siedzisk, oparć, gablot rozkładowych i reklamowych oraz zadaszeń wiat. Myte są również ławki wolnostojące na przystankach, które nie posiadają wiat.

Oprócz typowych zabrudzeń, z przystanków usuwane są także graffiti, nielegalne ogłoszenia i naklejki.
Prace porządkowe obejmują nie tylko same wiaty przystankowe ale także obszar peronu przystankowego. Z zewnątrz wyczyszczone zostaną również tablice informacji pasażerskiej.
Obecne prace dobiegają końca.
W sumie w tym roku każda wiata będzie kompleksowo wyczyszczona aż 3 razy.

Czytaj więcej...Nowe wiaty przystankowe
Zadaszenia chroniące pasażerów przed deszczem i wiatrem, co roku dostawiamy na bydgoskich przystankach.
W ostatnim czasie wiaty pojawiły się przy ul. Perłowej, mostach Kazimierza Wielkiego oraz pl. Kościeleckich.
19 kwietnia dostawiliśmy natomiast nowe zadaszenie na przystanku Nakielska/Wrzesińska. 

Jeszcze w kwietniu nowe wiaty pojawią się na przystanku Kamienna/Gajowa oraz 7 nowych wiat powstanie w ciągu ul. Inwalidów (zadanie z BBO)
W maju 8 zadaszeń dla Pasażerów dostawimy na terenie osiedla Łęgnowo Wieś (zadanie BBO).
Wymienimy też wiatę na pętli Przemysłowa.

Czytaj więcej...W Bydgoszczy mamy w sumie 632 wiaty przystankowe.
Ustawiane są zgodnie z kryteriami dotyczącymi ilości pasażerów korzystających z danego przystanku.
Dodatkowo warunkiem postawienia nowej wiaty, są możliwości infrastrukturalne czyli szerokość chodnika, który w danym miejscu musi wynosić od minimum ok. 2,70 do 3,20 metra szerokości dla wiat ze ścianami bocznymi oraz ok. 2,2 m dla wiat bez ścian bocznych ( w zależności od typu wiaty). Warunkiem jest też odległość od okolicznej zabudowy.

Obecnie na terenie miasta już blisko 95 % pasażerów korzysta z wiat przystankowych.

Czytaj więcej...Po ustawieniu dodatkowego oznakowania, liczba incydentów związanych z nieprawidłowym parkowaniem blokującym ruch tramwajowy na ul. Chodkiewicza, zmniejszyła się o połowę.

Przypominamy, że odpowiedzialne parkowanie to jeden z najważniejszych elementów drogowej etykiety.

W ciągu ostatniego miesiąca ruch tramwajowy na ulica Chodkiewicza był wstrzymany przez źle zaparkowane tylko dwa razy. W poprzednich miesiącach zdarzało się znacznie więcej tego typu incydentów.

Czytaj więcej...W ocenie Miejskich Zakładów Komunikacyjnych oraz Straży Miejskiej pomaga dodatkowe oznakowanie, ustawione przez nas w połowie marca.

Żółte tablice przypominają o konieczności zachowanie odstępu od torowiska.
W pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się także plakaty zwracające uwagę na inne elementy drogowej etykiety.


Czytaj więcej...Przypominamy, że nieprawidłowe parkowanie w obrębie torowiska to nie tylko mandat, który może kosztować nawet 300 złotych. Pojazdy parkujące w sposób uniemożliwiający przejazd tramwajom i autobusom są z reguły odholowywane na koszt właściciela - to dodatkowy koszt rzędu 639 zł.
W ubiegłym roku tylko z ulicy Gdańskiej i K. Chodkiewicza Straż Miejska odholowała 85 pojazdów. 
Kolejnym wydatkiem jest pokrycie strat przewoźnika, który nie mógł realizować kursów zgodnie z rozkładem. W ubiegłym roku spółka MZK obciążyła ponad 30 kierowców notami o średniej wartości około tysiąca złotych. Łącznie nieprawidłowe parkowanie w obrębie torowiska może więc oznaczać wydatek przekraczający dwa tysiące złotych. 

Czytaj więcej...Największe straty ponoszą jednak pasażerowie zablokowanych tramwajów, którzy spóźniają się do pracy, szkoły czy na spotkania.
Dlatego szczególnie apelujemy do kierowców o odpowiedzialne parkowanie w tych miejscach. 
Wiele innych zachowań kierowców, rowerzystów i pieszych ma również duże znaczenie dla płynnego ruchu tramwajów i autobusów.

Czytaj więcej...Przypominamy o tych podstawowych zasadach drogowej etykiety:
1. Pamiętaj o umożliwieniu autobusom wyjazdu z zatok i kończących się buspasów.
2. Nie wjeżdżaj na skrzyżowania, szczególnie na tory, jeśli nie masz możliwości jego opuszczenia.
3. Nie zaskakuj motorniczych i kierowców autobusów nagłą zmianą pasa ruchu przed ich maską. Droga hamowania autobusu i tramwaju jest znacznie dłuższa niż pojazdu osobowego.
4. Piesi nie mają pierwszeństwa przed tramwajem, nawet na oznakowanych przejściach.

Czytaj więcej...Z uwagi na rozbudowę sieci kanalizacji deszczowej przez MWiK, w rejonie ulic Powstańców Wielkopolskich / Gajowa, w dniach 16-23.04 nastąpią zmiany trasy na liniach autobusowych nr; 55, 71, 77 i 33N.

Autobusy pojadą ulicami Wyszyńskiego - Skłodowskiej Curie - Bałtycka.

Z obsługi Pasażerskiej zostaną czasowo wyłączone przystanki:
Powstańców Wielkopolskich / Wyszyńskiego
Głowackiego / Gajowa 
Głowackiego / Bałtycka

Czytaj więcej...W związku z zakończeniem prac wodociągowych na ul. Ugory oraz udostępnieniem do ruchu drugiego mostu nad Brdą, od czwartku (28 marca) linie autobusowe nr 59 i 61 wrócą na swoje standardowe trasy.

To już kolejne zmiany w komunikacji. W ostatnim czasie wzmocniliśmy linie tramwajowe do Fordonu i dostosowaliśmy rozkłady do oczekiwań Pasażerów.

W środę (27 marca) w nocy
udostępniony do ruchu zostanie drugi most drogowy  w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego oraz uruchomiona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ulicą Toruńską. 
W związku z powyższym  od czwartku 28 marca:
- linia nr 59 wróci na swoją standardową trasę przez most Kazimierza Wielkiego i ul. Łęczycką. 
Z uwagi na powyższe przystanki: r. Skrzetuskie (kier. Kapuściska), r. Fordońskie, r. Toruńskie, Toruńska/ Łuczniczki, Nowotoruńska/ Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla wskazanej linii zostaną wyłączone z obsługi pasażerskiej.

W związku natomiast z zakończeniem części prac wodociągowych na Szwederowie, inia nr 61 również powróci na swoją standardową trasę przez ul. Ugory.

Czytaj więcej...To już kolejne zmiany w komunikacji, kóre wprowadzamy na bydgoskich ulicach.
W ciągu ostatnich dni wzmocniliśmy tramwaje do Fordonu i na górny taras. Składy kursują teraz w równych odstępach a na wielu skrzyżowaniach dla tramwajów wprowadziliśmy priorytetowy przejazd. Zmieniliśmy też niemal wszystkie rozkłady jazdy.
Zakończenie natomiast prac wodociągowych na ulicach: Stawowej, Mickiewicza i Paderewskiego pozwoliło też przywrócić na standardowe trasy aż kilka linii autobusowych.

Więcej o zmianach w komunikacji pisaliśmy TUTAJ


 

Strona 1 z 242