Drukuj

Google-1Dzięki porozumieniu pomiędzy Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej a firmą Google już można w pełni korzystać z funkcji Transit, służącej do planowania podróży komunikacją miejską.
Dzięki temu zaplanowanie podróży będzie o wiele szybsze i łatwiejsze.

Osoby chcące zaplanować podróż autobusem czy tramwajem zyskują nowe udogodnienie. Usługa Transit na mapie Google umożliwia wyznaczenie trasy podróży komunikacją miejską bezpośrednio na mapie Bydgoszczy. Dzięki takim funkcjom map Google, możemy w sposób jeszcze bardziej kompleksowy i użyteczny dostarczać mieszkańcom informacji drogowych.

Cieszę się, że dzięki współpracy z Google dołączyliśmy do grona miast, w których jest już dostępna funkcja Transit. To kolejne udogodnienie, z którego skorzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający nasze miastomówi Rafał Grzegorzewski Zastępca Dyrektor ZDMiKPcieszymy się, że możemy szybciej przekazywać informacje podróżnym i brać udział w rozwoju cyfryzacji naszego miasta – dodaje.

Przygotowania do uruchomienia planowania podróży na mapach Google były długotrwałe, gdyż obu stronom zależało aby informacje udostępniana użytkownikom, była jak najbardziej dokładna.

Od 22 czerwca rusza faza testów
Na tym etapie będziemy sprawdzać poprawność wszystkich przekazywanych informacji.
Dodatkowo Google będzie uaktualniał mapy z uwzględnieniem kolejnych zrealizowanych inwestycji drogowych w mieście (ul. Kujawska) 

Jak to działa – mapy Google

Z funkcji Transit (transport publiczny) na mapach Google mogą korzystać zarówno użytkownicy komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych.
Wystarczy wejść na maps.google.pl lub uruchomić aplikację na urządzeniach mobilnych  - kliknąć ikonkę „Wyznacz trasę" - wprowadzić punkty początkowe i końcowe podróży.
Po wybraniu opcji „Transport publiczny" system zaproponuje połączenia (ze wskazaniem numerów linii, nazw przystanków, godzin odjazdu-przyjazdu i czasem całej podróży).
Wybierając „Opcje" można wskazać preferowane środki komunikacji zbiorowej, a także sposób podróżowania („mniej przesiadek", „mniej chodzenia", „najlepsza trasa").

Zależy nam na pełnej informacji pasażerskiej
Na stronie www.zadmikp.bydgoszcz.pl nadal można sprawdzić za ile minut na konkretny przystanek przyjedzie pojazd wybranej linii (http://odjazdy.zdmikp.bydgoszcz.pl/)
Pasażerowie mają też dostęp do wszystkich rozkładów jazdy. TUTAJ
Podobne wskazania są dostępne również na tablicach informacji pasażerskiej oraz w formie papierowej na wiatach przystankowych.
Wiele informacji przekazujemy też na bieżąco, za pomocą naszych kont społecznościowych.

GTFS – warto wiedzieć
General Transit Feed Specification (GTFS), to międzynarodowy format zapisu informacji o rozkładach jazdy i lokalizacji przystanków w formie plików tekstowych. Dzięki jego wdrożeniu wszyscy użytkownicy map Google podczas planowania trasy przejazdu transportem publicznym po Bydgoszczy, otrzymają informację o czasie przyjazdu autobusu lub tramwaju.