Aktualności

Read more ...Trwa budowa nowych parkingów przy ul. Szarych Szeregów. Powstają one w kilku punktach. W tej części osiedla już wcześniej wybudowaliśmy około 70 miejsc postojowych. W przygotowaniu jest kolejne zadanie. Wszystkie realizujemy w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.

 

Read more ...30 nowych miejsc parkingowych powstaje przy ul. Szarych Szeregów. Najwięcej z nich wytyczanych jest na wysokości drogi dojazdowej do szkoły i basenu (przy budynku z numerem 4). Dodatkowo ze środków miejskich poszerzony zostanie łuk umożliwiający wyjazd z drogi prowadzącej do basenu na główny ciąg ulicy.


Utwardzane są też miejsca na wysokości bloków z numerami 12-14 oraz na środku wyspy do zawracania na końcu ulicy. Część miejsca zarezerwowana zostanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Read more ...Wykonawca dokonał już niezbędnych rozbiórek i przygotowuje podbudowę. Wkrótce zacznie ustawianie nowych krawężników. Zakończenie prac i odbiory planowane są w listopadzie. Inwestycja kosztuje blisko 300 tysięcy. Budowa miejsc postojowych jest finansowana w oparciu o środki z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, a poprawa dojazdu do szkoły i nowego basenu „Piąta fala" bezpośrednio z budżetu miasta.

Trwają też przygotowania do budowy kolejnego parkingu w tej części osiedla. Powstała już niezbędna koncepcja na rozbudowę istniejącego placu z miejscami postojowymi na wysokości bloku z numerem 13. Jesienią zakończą się prace projektowe.

W ciągu ostatnich lat wzdłuż ul. Szarych Szeregów dobudowano ponad 70 miejsc parkingowych.

 

Read more ...Nadal działamy w ramach międzynarodowego projektu BeePathNet. Ma on na celu promocję pszczelarstwa oraz ochronę pszczół.

W wakacje obrębie siedziby wykonaliśmy łąka z roślinami kwitnącymi, będącymi źródłem pokarmu dla owadów zapylających. 
Teraz podstawiliśmy domek dla pszczół.

Przystąpienie Miasta Bydgoszczy do projektu BePathNet wpisuje się ogólnoświatowy trend ochrony owadów zapylających. Pogarszający się stan środowiska naturalnego, zmiany klimatyczne, działania człowieka na środowisko, powodują negatywny wpływ na populacje różnych gatunków owadów.

Read more ...To dziękii ich działalności mamy owoce i nasiona różnych gatunków roślin, dodatkowo pszczoły miodne dostarczają m.in. miód, pyłek i wosk pszczeli. Pośrednio skutkiem pracy tych owadów jest szereg substancji wykorzystywanych w medycynie, dietetyce i kosmetyce. Rola owadów zapylających w naszym życiu jest nie do przecenienia. Stąd potrzeba poszanowania i ochrony tych zwierząt.

 

Read more ...Niewielkim kosztem każdy z nas może wprowadzać drobne zmiany na rzecz pszczół w swoimi otoczeniu. Wzbogacić możemy nasze ogrody, balkony, tarasy o rośliny przyjazne dla pszczół. Dobrym sposobem zachęcenia pożytecznych owadów do zasiedlania zielonego zakątka jest właśnie budowa domków dla pszczół.

Zrezygnujmy też z jakichkolwiek oprysków w ciągu dnia. Zaakceptujmy niekoszone trawniki lub opóźniajmy ich koszenie, dzięki czemu zmienią się one w wielogatunkowe zbiorowiska z roślinami przyjaznymi dla zapylaczy. Należy pamiętać, że skoszone trawniki bez kwiatów oraz nasadzenia roślin iglastych nie sprzyjają owadom zapylającym.

Read more ...W Bydgoszczy stwierdzono występowanie 214 różnych gatunków pszczół, w Polce występuje ich od 450 do nawet 470 (różne źródła podają różne dane).

 

Read more ...Trwają przygotowania do budowy kolejnej trasy rowerowej, która pozwoli bydgoszczanom bezpiecznie dojechać nad Zalew Koronowski. Przy okazji powstanie bezpieczny dojazd do działek położonych na terenie osiedla Janowo.

Nowa trasa rowerowa o długości ponad 6 kilometrów połączyć ma istniejące już scieżki wybudowane wzdłuż Szosy Koronowskiej (przedłużenie ul. Koronowskie) oraz wzdłuż drogi powiatowej z Bożenkowa do Koronowa.

Ścieżka na odcinku od skrzyżowania przy barze „Ugotowani" do skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 244 z ulica Biwakową będzie zbudowana po południowej stronie drogi. Otrzyma nawierzchnię z asfaltu. W ten sposób rowerzyści zyskają bezpieczny dojazdz centrum Bydgoszczy do ul. Biwakowej przy której zlokalizowane są dwa kompleksy ogrodów działkowych oraz camping PTTK.

Inwestycję zlecił Powiat Bydgoski korzystający z dofinansowania unijnego.Obecnie trwa przetarg na wykonanie prac budowlanych. Ich zakończenie wstępnie planowane jest za rok. Warto dodać, że starostwo planuje też wyposażenie istniejących dróg rowerowych w nowe altany rekreacyjne.

W poprzednich latach dzięki współpracy miasta z powiatem udało się wybudować atrakcyjna trasę wzdłuż Szosy Koronowskiej. Jej częścią jest odnoga prowadząca do ogrodów działkowych w Janowie zlokalizowanych przy ul. Relaksowej.

Wcześniej ze środków miasta powstały drogi rowerowe wzdłuż części ulicy Koronowskiej oraz wokół węzła zachodniego. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej (węzeł zachodni-rondo Grunwaldzkie).

Read more ...Trwają prace, które umożliwią jeszcze w tym roku uruchomienie torowiska tramwajowego na ul. Kujawskiej. Betonowane są ostatnie sekcje torowiska w wykopie, a nad torowiskami rozwieszane są przewody trakcyjne.

Zobacz jak wygląda największy plac budowy w mieście na ujęciach z drona.

Wzdłuż ulicy Kujawskiej rozpoczęło się podwieszanie sieci trakcyjnej. Część tych prac była wykonywana również w weekend.

Read more ...Na zachodniej jezdni ulicy Bernardyńskiej (od strony pl. Kościeleckich) trwają intensywne prace związane z wykonywaniem nowej nawierzchni. Na rondzie Bernardyńskim natomiast kończy się budowa ostatniego fragmentu jezdni wokół wyspy centralnej. Znacznie ułatwi to poruszanie się w tej części miasta.
W obrębie Zbożowego Rynku kontynuowane są natomiast prace przy chodnikach i nawierzchni.

Read more ...Na ulicy Kujawskiej w tym tygodniu zabetonowane zostaną ostatnie segmenty torowiska. Również rondo Kujawskie zaczyna już przypominać skrzyżowanie z ruchem okrężnym.
Obecnie trwa układanie nowej nawierzchni przy stacji benzynowej od strony ul. Tucholskiej. Po przełożeniu ruchu na nową jezdnię, możliwe będzie dokończenie przebudowy wlotu od strony ul. Solskiego i zjazdu w kierunku ronda Inowrocławskiego (zachodnia jezdnia ul. Kujawskiej).

Read more ...Dobiegają też końca prace na ulicy Chołoniewskiego. Przy ulicy kontynuowane są prace przy budowie chodników. Już niebawem ulica zostanie udostępniona do ruchu i pozwoli dojechać do tymczasowego ronda na ul. Solskiego. W obrębie ronda  kontynuowane są też prace brukarskie oraz roboty ziemne. Read more ...Przypominamy, że trwają konsultacje dotyczące nowego układu linii tramwajowych i autobusowych po oddaniu do użytku torowiska wzdłuż ul. Kujawskiej.

Więcej informacji i ankiety znajdują się TUTAJ

 


fot. M. Zaborowski

Page 1 of 255