Latarnia

Przygotowujemy się do oświetlenia ciągu ulic Młyńskiej i Nadrzecznej na Okolu. Chcemy ułatwić mieszkańcom nowych bloków oraz pracownikom firm zlokalizowanych w tej części Okola dojście do przystanków autobusowych.

Wykonawcy będą  realizować zadania w trybie projektuj i wybuduj. W pierwszej kolejności opracują dokumentację, a następnie przystąpią do prac budowlanych. Nowe oświetlenie tworzyć będą stalowe ocynkowane latarnie z ledowymi oprawami. Wstępnie zakładamy, że po podpisaniu umów prace wraz z odbiorami zajmą do 2 miesięcy. Zależy nam na oświetleniu tych ulic ze względu na lokowanie na tym nowej zabudowy mieszkaniowej. Swoją inwestycję prowadzi na Okolu min. BTBS. Poza tym ulica Nadrzeczna ułatwia dojście do firm i ogródków działkowych w północnej części osiedla.

Wcześniej wybraliśmy wykonawców prac na kilkunastu innych ulicach. Podpisaliśmy ostatnio między innymi umowy na oświetlenie Przyleśnej na Miedzyniu,  Opalowej na Brdyujściu, Mrągowskiej w Myślęcinku i Cytrusowej na Miedzyniu. Zlecamy też prace na Toruńskiej na wysokości Adrii oraz na ul. Wypaleniska.

Wiosną zleciliśmy natomiast kilka innych zadań, które zostały już zakończone. Oświetlenie zyskały ulice Przy Lotnisku na Szwederowie, Daglezjowa i Hebanowa na Miedzyniu oraz Rudzikowa i Albatrosowa na Osowej Górze. Latarnie stanęły również przy schodach w rejonie ul. Iglastej na Miedzyniu. Zakończyliśmy poza tym prace przy doświetlenie fragmentów ulic Widok przylegającym do ul. Leszczyna, sięgacza ul. Górnej w kierunku ul. Pijarów oraz dojściu do schodów na ul. Pagóre.

W tym roku oddaliśmy do użytku nowe oświetlenie wzdłuż wyremontowanych i przebudowanych ulic. Jaśniej zrobiło się m.in. na Starym Rynku, ul.  Bydgoskiej, pętli Kapuściska, wzdłuż ul. Glinki i Łochowskiej.

Warto wiedzieć

Bydgoskie ulice, chodniki i ścieżki rowerowe oświetla ponad 32 tysiące latarni. Około 16 tysięcy stanowi własność ZDMiKP. Kolejne ponad 16 tysięcy latarni jest własnością operatora energetycznego. Na oświetlenie miejskich ulic i placów zabezpieczyliśmy w tym roku 13,4 mln złotych. To  o milion złotych  więcej niż w ubiegłym roku  ze względu na rosnące ceny energii.