Aktualności komunikacyjne

Czytaj więcej...Od 18 listopada (poniedziałek) dla linii numer 64  wprowadzone zostaną korekty rozkładu jazdy. Zaktualizowane  rozkłady jazdy są dostępne na naszej stronie tutaj.

Czytaj więcej...

Przygotowujemy się do powrotu tramwajów na górnym tarasie miasta. Na osiedla Kapuściska, Wyżyny i Glinki w połowie grudnia będzie można dojechać bez przesiadek. Przed oddaniem do użytku torowiska na Kujawskiej, o to jak zorganizować najlepiej komunikację w tej części miasta zapytamy bydgoszczan.

Ruch tramwajowy przywrócony zostanie po zakończeniu czynności odbiorowych i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie nowej infrastruktury tramwajowo-drogowej. Zakładamy, że pozwoli to w połowie grudnia na powrót dotychczasowych linii tramwajowych na Kapuściska (linie nr 7 i 8) i Glinki (linia nr 4). Na ulicy Wojska Polskiego tramwaje będą kończyły trasę tymczasowo na zmodernizowanej pętli przy Magnuszewskiej (linie nr 2 i 9). Z myślą o zapewnieniu dogodnego dojazdu do zabudowań zlokalizowanych wokół Babiej Wsi oraz obiektów sportowych linia nr 2 będzie wykonywała w obu kierunkach tak zwane przejazdy kieszeniowe przez pętlę na Babiej Wsi. To tymczasowe rozwiązanie do czasu zakończenia rozbudowy ronda Bernardyńskiego. Pozostałe linie (nr 4,7,8) pojadą bezpośrednio na docelowe pętle.

Czytaj więcej...

W kolejny etapie – szerokie konsultacje

Docelowy układ nowych linii będzie wprowadzony po oddaniu do użytku torowiska na Kujawskiej. Zostanie on poprzedzony konsultacjami społecznymi. Obecnie pracujemy nad pierwszymi koncepcjami. W trakcie tych prac uwzględniamy też budowę nowego mostu tramwajowego, który połączy na wysokości ul. Kazimierza Wielkiego ulice Toruńską i Fordońską.

Nie tylko nowy węzeł

Tramwaje na górnym tarasie dzięki naszym inwestycjom będą poruszały się wyłącznie po nowych torowiskach. W poprzedniej dekadzie zmodernizowaliśmy całe torowisko wzdłuż ulicy Szpitalnej. W ostatnich latach wyremontowaliśmy też tory pomiędzy ulicami Kombatantów oraz Baczyńskiego oraz w rejonie ul. Ujejskiego i kładki na ul. Wojska Polskiego. Z końcem ubiegłego roku zakończyliśmy natomiast kompleksową przebudowę pętli Kapuściska. To zadanie podobnie jak trwającą rozbudowę ul. Kujawskiej połączyliśmy z zakupem nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów. Łącznie do obsługi linii na górnym tarasie zakupiliśmy 21 składów, które już poruszają się po mieście.

Pojemne i wygodne

Tramwaje typu Swing zapewniają komfortowe podróżowanie również pasażerom o ograniczonych możliwościach ruchowych. Zarówno w przestrzeni pasażerskiej, jak i w kabinie motorniczego są klimatyzowane. Charakteryzują się też wysoką odpornością zderzeniową. Wykorzystanie energii zgromadzonej w bateriach pozwala na pokonanie krótkiego odcinka trasy bez zasilania z sieci trakcyjnej.

Tramwaje są wyposażone w nowoczesne systemy IT:

•    System Informacji Pasażerskiej

•    System monitoringu

•    System Emisji Reklam

•    Wi-Fi dla pasażerów

•    gniazda USB

Czytaj więcej...

Ambitne inwestycje, duże wydatki

Inwestycja prowadzona na węźle Szarych Szeregów kosztowała miasto ponad 65 mln zł. Przebudowa pętli na Kapuściskach pochłonęła 19 mln zł. Z kolei rozbudowa ul Kujawskiej pochłonie około 168 mln zł. Na zakup tramwajów wydaliśmy 161 mln zł. Łącznie to około 413 mln zł. To kwota zbliżona do budowy torowiska i zakup tramwajów kursujących do Fordonu. Więcej informacji o zakresie rozbudowy największego węzła tramwajowego w Bydgoszczy oraz historii budowy torowisk na górnym tarasie znajduje się w tekście „ Od dwóch rozjazdów do tramwajowego węzła”.

 

Czytaj więcej...

Na kolejnych przystankach ustawimy wiaty. Zadaszone przystanki to standard w przypadku nowych inwestycji.

 

 

 

 

Nowe wiaty pojawią się w 5 lokalizacjach.

  • ks. Schulza/Szubińska (dla linii 32N i 53)
  • Wysoka-Koszarowa (dla linii nr 57)
  • pl. Weyssenhoffa (dla linii 52,59,60,64,67)
  • Śniadeckich/Gdańska (dla linii 67)
  • Armii Krajowej/Jeździecka (dla linii 52)

Wiaty w zależności od lokalizacji będą miały długość 4 lub 6 metrów. Z uwagi na ograniczoną szerokość pasa drogowego na wymienionych przystankach, wszystkie wiaty wyposażymy w szyby boczne o mniejszej szerokości. Konstrukcja wykonana będzie z metalowych profili w kolorze brązowym (na obszarze Śródmieścia) lub granatowym. Panele wykonane będą z hartowanego szkła. Boczne szyby będą dodatkowo znakowane żółtymi pasami. To rozwiązanie stosowane z myślą o osobach słabo widzących.

Obecnie trwa procedura związana z wyborem wykonawcy zadania. Zależy nam na ich ustawieniu do połowy grudnia. Wiosną we wiaty wyposażyliśmy kilka innych przystanków m.in. Szubińska/Piękna.

Wszystkie duże zadania inwestycyjne związane z przebudową dróg i torowisk też połączyliśmy z wymianą bądź ustawieniem nowych wiat.  W tego typu infrastrukturę wyposażyliśmy m.in.  przedłużenie Trasy Uniwersyteckiej oraz węzeł Szarych Szeregów, gdzie rozpoczęliśmy już pierwsze odbiory.

Czytaj więcej...

W poniedziałek (11 listopada) w związku z  Biegiem Niepodległości  w godzinach od około 15:00 do około 16:00 przejazd tramwajem lub autobusem przez centrum może zabrać nieco więcej czasu.

Dotyczy to linii tramwajowych kursujących ulicami Gdańską, K. Chodkiewicza, Focha, Jagiellońską. Utrudnienie mogą wystąpić również na trasach linii autobusowych kursujących w ciągu ulic: Kamiennej, J. Sułkowskiego, St. Staszica (buspas), 3 Maja (buspas) alei A. Mickiewicza. Podczas biegu buspasem na ulicy 3 Maja przystanek autobusowy pn. 3 Maja / Markwarta zostanie przeniesiony za ulicę P. Skargi.

Strona 1 z 129