Po odkryciu fundamentów kościoła św. Idziego, pod nową jezdnią ul. Bernardyńskiej archeolodzy odkryli również pozostałości przykościelnego cmentarza. 

arch-4W trakcie prac archeologicznych poprzedzających rozbiórkę kamienicy przy Zbożowym Rynku 4, archeolodzy natrafili m.in. na pozostałości cmentarza. Funkcjonował on na tym obszarze prawdopodobnie w XVI i XVII wieku. Nekropolia znajdowała się w bliskim sąsiedztwie nieistniejącego już kościoła szpitalnego św. Stanisława. Znajdował się on w miejscu rozebranej wcześniej kamienicy z numerem 3.

 

arch-3Na miejscu rozbieranej narożnej kamienicy z numerem 4 wcześniej istniał mniejszy budynek - pałac hrabiego Czapskiego z połowy XVIII wieku. Kamienicę na jego miejscu wzniesiono około 1900 roku. Po spaleniu w 1945 została ona przebudowana bez zachowania dawnego stylu.

Rozbiórka obecnego budynku na Zbożowym Runku jest niezbędną by dobudować druga jezdnię wraz z chodnikami i drogą rowerową.

Prace wyburzeniowe ruszą w przyszłym tygodniu. Wcześniej odłączono instalacje oraz wymontowano drzwi i okna. Niewykluczone są kolejne odkrycia w trakcie prac przy układaniu instalacji podziemnych.

arch-1Wiosną archeolodzy odkryli pozostałości innej świątyni podczas prac ziemnych w rejonie nowej jezdni ul. Bernardyńskiej. Były to pozostałości nieistniejącego kościoła św. Idziego. Powstał on prawdopodobnie w połowie XIII wieku. Wcześniej z rozebranej kamienicy przy Zbożowym Rynku 3 do muzeum trafiły zabytkowe tonda z dawnego kościoła św. Stanisława, który mieścił się w tej lokalizacji.

arch-2