schody-1Trwają kolejne etapy prac przy rozbudowie ul. Kujawskiej. Rozpoczęły się między innymi intensywne prace przy budowie schodów łączących ulicę Kujawską z Parkiem Wolności. Wokół nich nasadzonych zostanie wiele krzewów. Wprowadzamy też inne udogodnienia dla pieszych.

Schody powstają w miejscu starej konstrukcji, która przez wiele lat ze względu na zły stan techniczny oraz bardzo wąskie stopnie była wyłączona z użytkowania. W ramach prac nad projektem rozbudowy ulicy Kujawskiej o drugą jezdnię i torowisko, uwzględniono wykonanie nowego połączenia z parkiem Wolności.

schody-3Obecnie powstaje nowa konstrukcja ciągu pieszego. Wymagało to między innymi umocnienia stromych skarp ściankami szczelnymi i wykonania na nich oczepów oraz gabionów (koszy wypełnionych kamieniami). Ciąg stopni został wytyczony po łuku, co pozwoli na wprowadzenie tak zwanych spoczników. Wokół schodów w efektowny sposób zostaną zagospodarowane tereny zielone. Projekt nasadzeń zakłada wprowadzenie takich gatunków jak kosodrzewina, tarnina, rokitnik, odmiany róż i jałowców.

schody-2Na szczycie skarpy schody będą łączyć się z odnowiona aleją, która został oddana do użytku w ubiegłym roku w ramach rewitalizacji Parku Wolności. Można nią dojść do kładki nad Trasą Uniwersytecką.
Wraz ze schodami przy wschodniej jezdni ul. Kujawskiej dokończony zostanie brakujący odcinek chodnika i ścieżki rowerowej.

Warto dodać, że na Wałach Jagiellońskich (pas zieleni między jezdniami na wysokości zakładu karnego) w związku ze zmianami wysokości jezdni, znikną tymczasowe schody wykonane podczas budowy buspasa. Znacznie ułatwi to osobom z niepełnosprawnościami przekraczanie ruchliwych jezdni. Z myślą o pieszych powstały też dodatkowe chodniki łączące przystanek na Zbożowym Rynku z ul. Długą.