ITD-3Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje rozbudowę systemu urządzeń rejestrujących wykroczenia drogowe. Część z nich zamontowana zostanie na bydgoskich skrzyżowaniach przy dworcu PKS oraz na Bartodziejach.

By zwiększyć bezpieczeństwo modernizujemy też na bieżąco drogową infrastrukturę.

Urządzenia mają zostać zamontowane w dwóch lokalizacjach:

• na skrzyżowaniu Trasy Uniwersyteckiej z ulicą Jagiellońską
• na skrzyżowaniu ulic S. Wyszyńskiego i M. Curie-Skłodowskiej

ITD-1Ich zadaniem ma być rejestracja wykroczeń niestosowania się do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu. Głównym celem nowej inwestycji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego na skrzyżowaniach, na których dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych. Urządzenia rejestrujące będą wchodziły w skład Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.


Obecnie trwa przetarg, na wybór wykonawcy zadania. Po podpisaniu umowy, która obejmuje łącznie aż 30 lokalizacji na terenie całego kraju, dostawy, montaż i testy urządzeń zajmą około półtora roku.

ITD-4Kluczowe dla zwiększania bezpieczeństwa są również inwestycje i działania realizowane przez nas na bydgoskich ulicach.

W ostatnich latach kontynuowaliśmy m.in.

• doświetlanie kolejnych przejść dla pieszych
• budowę infrastruktury rowerowej w standardach wypracowanych w prozumieniu ze środowiskami rowerowymi
• instalację urządzeń BRD na istniejących ulicach (wyniesione przejścia, progi, separatory, azyle dla pieszych, sygnalizacje świetlne, znaki na fluorescencyjnym podkłądzie itp.)

Te działania będą kontynuowane również w tym roku.
W budżecie miasta zarezerwowano między innymi środki na budowę kolejnych dróg rowerowych (np. wzdłuż ul. jeździeckiej), montaż sygnalizacji świetlnych (np. na skrzyżowaniu ul. Koronowskiej i Opławiec) i doświetlenie przejść dla pieszych (ok. 12 lokalizacji).