130 lat komunikacji
Bydgoska komunikacja miejska ma już sto trzydzieści lat!

18 maja 2018 r. komunikacja miejska w Bydgoszczy skończyła 130 lat. Wiele się zmieniło od kiedy na ulice wyruszyły pierwsze tramwaje konne. Ten odległy czas pokazuje, jak duży postęp techniczny i dynamiczny rozwój taboru przewozowego dokonał się na bydgoskich drogach.
Sto trzydzieści lat komunikacji miejskiej to bogata historia podążania za wyzwaniami i oczekiwaniami pasażerów, realizowana w imię ambitnej misji zachowania bezpieczeństwa i wysokiej jakości świadczonych usług.
Z tej okazji – 2 czerwca w ramach obchodzonej rocznicy, mieszkańcy mogli podziwiać zabytkowe autobusy oraz zabytkowy tabor tramwajowy. Autobusy pochodzące z różnych epok zaparkowały przed Halą Widowiskowo-Sportową Łuczniczka i lodowiskiem Torbyd. Na ekspozycji znalazły się pojazdy od czasów międzywojennych, przez PRL do współczesności, reprezentujące wszystkie najbardziej znane i zasłużone w bydgoskim transporcie marki, takie jak: Jelcz, San, Autosan, Ikarus, Mercedes, Solaris, Volvo, Solbus. Perełką ekspozycji był najstarszy autobus z 1938 roku marki Krupp. W sumie zaprezentowano 15 różnych typów pojazdów.

Krupp_1933.jpg

W ramach obchodów była także możliwość podziwiania zabytkowego taboru tramwajowego, który został zaprezentowany na pętli tramwajowej Babia Wieś. Tego dnia wszystkie zabytkowe pojazdy były dostępne dla zwiedzających w godz. 10:00 – 14:00 O godz. 14-tej autobusy utworzyły szyk i wyruszyły w trasę, która zamieniła się w uroczystą paradę. Kawalkada pojazdów przejechały przez Wzgórze Wolności, Szwederowo, Śródmieście, Dzielnicę Muzyczną i Skrzetusko.
Warto wspomnieć, że w dniu 2 czerwca 2018 r. Miejskie Zakłady Komunikacyjne zaprosiły mieszkańców i pasjonatów komunikacji miejskiej na drzwi otwarte zajezdni autobusowej przy ul. Inowrocławskiej 11 do której dowoziły specjalne autobusy.
Z kolei władze miasta, z okazji tego święta ufundowały w tym dniu wszystkim pasażerom darmową komunikację miejską na wszystkich liniach.
Pięć dni później, w czwartek 7 czerwca w Operze Nova odbyła się uroczysta gala z okazji 130-lecia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Przyznane zostały medale państwowe, medale Prezydenta Miasta, a także wyróżnienia dla zasłużonych pracowników.
Na jubileuszowej uroczystości prezydenta Miasta Rafała Bruskiego reprezentował jego zastępca, Mirosław Kozłowicz, który uhonorował Miejskie Zakłady Komunikacyjne oraz ich trzech pracowników medalami Prezydenta Bydgoszczy. Wyróżnieni zostali: Tadeusz Maślanka, Gertruda Filipiak-Radtke oraz Mariusz Reszka.
Podczas wydarzenia zostały również przyznane odznaczenia państwowe dla dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Miejskiej w Bydgoszczy Jacka Witkowskiego, oraz prezesa Izby Gospodarczej Doroty Kacprzyk. Zostały wręczone także odznaczenia Izby Gospodarczej dla swoich pracowników.
Wyróżniony został także pan Daniel Szukalski – kierowca bydgoskich MZK, który zdobył kolejny tytuł Mistrza Polski Kierowców Zawodowych w kategorii „autobus turystyczny".
W części artystycznej wystąpiła orkiestra kameralna „Capella Bydgostiensis" z programem „Dziewczyna BONDA". Zaprezentowano muzyczne przeboje z serii filmów szpiegowskich z udziałem James'a Bonda, a które zaśpiewali soliści Filharmonii Pomorskiej.

Okazjonalny_medal.jpg

tekst oraz fot.: Stanisław Sitarek