Aktualności

Read more ...Przebudowa fordońskiego rynku kandyduje do zwycięstwa w konkursie Property Design Awards. To prestiżowa nagroda dla miejskich projektów i inwestycji. Aby zwyciężyła – trzeba zagłosować w internecie.

Rynek w Fordonie, z którego dumni są jego mieszkańcy od lata tego roku, kiedy przebudowa została ukończona, kandyduje w kategorii: Przestrzeń Publiczna.

To jedna z kilku krajowych inwestycji, na którą odbywa się internetowe głosowanie na stronie propertynews.pl.

Konkurs Property Design Awards 2023 pokazuje najciekawsze inwestycje pojawiające się w miejskich przestrzeniach w Polsce, obiekty o wyjątkowej architekturze, pełne inspirującego designu.

Read more ...Oceniane są inwestycje w dwóch grupach: bryła i design. W pierwszej wybieramy w kategoriach: hotel, biurowiec, obiekty publiczne, przestrzeń publiczna. Natomiast w drugiej: hotel, biuro, przestrzeń handlowo-usługowa, obiekty publiczne.
Bydgoska inwestycja rywalizuje z nowym placem w Łazienkach Królewskich, placem Pięciu Rogów w Warszawie, Teatrem Letnim im. Heleny Majdaniec w Szczecinie oraz z zagospodarowaniem terenu zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku.

Read more ...Rewitalizacja Rynku w Starym Fordonie, kosztowała ponad 7 mln złotych. Główną atrakcją przebudowanego rynku stała się multimedialna fontanna.
Powstały też nowe chodniki, ławki i oświetlenie. Posadziliśmy też drzewa i krzewy a pomnnik przesunęliśmy bliżej kościoła.


Aby zagłosować w konkursie, należy na stronie propertynews.pl znaleźć odpowiedną kategorię, zaznaczyć fordoński rynek, potem podajemy e-mail, na który otrzymamy link do zatwierdzenia głosu.

Read more ...Rozpoczyna się głosowanie na Bydgoski Budżet Obywatelski. Mieszkańcy decydują, które z projektów trafią do realizacji. Na zadania przeznaczonych zostało 16 mln zł.

Co roku w ramach BBO realizujemy wiele zadań drogowych.
Powstają nowe parkingi, utwardzamy ażurami ulice osiedlowe, powstają drogi rowerowe, doświetlamy przejścia dla pieszych i remontujem chodniki.

Głosowanie elektroniczne na stronie www.bydgoszcz.pl/BBO zajmuje tylko kilka minut i potrwa do 15 grudnia.
Głosując wybieramy, aż 4 pomysły w różnych kategoriach: projekty osiedlowe, ponadosiedlowe, mikroprojekty osiedlowe i projekty społeczne.

Główna kategoria projektów to pomysły osiedlowe.
W Bydgoszczy znajdują się większe i mniejsze osiedla. Kwoty zostały rozdzielone proporcjonalnie biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców.
Wśród najpopularniejszych propozycji są: projekty „zielone" i ekologiczne, rewitalizacja skwerów, alejek i parków, unowocześnianie i budowa nowych placów zabaw oraz innych form rekreacji np. street workout.

Drugą kategorią są zadania ponadosiedlowe.
W tym roku zadań o charakterze ogólnomiejskim jest 20. Wśród propozycji znajdziemy m.in. te o charakterze rekreacyjnym, sportowym, a także rewitalizacje terenów zielonych i propozycje ekologicznych rozwiązań w mieście.
Im większa kwota na zadanie, tym efekt jest bardziej spektakularny.

Jednak Bydgoski Budżet Obywatelski jest także po to, żeby integrować bydgoszczan. Taką rolę spełniają inwestycje z najmłodszej kategorii, która jest w Programie od zeszłego roku – Małe projekty społeczne. Wartość zadania to kilkadziesiąt tysięcy złotych, dzięki którym możemy zorganizować projekty dedykowane m.in. dzieciom, młodzieży i seniorom. Tematyka i forma są dowolne. Mogą to być warsztaty, festyn, koncert, spotkanie. W tym roku wybieramy spośród 83 propozycji.

Read more ...Prace nad BBO trwają cały rok.
Najpierw mieszkańcy zgłaszali swoje pomysły Po intensywnych pracach przygotowawczych, w które włączyły się również rady osiedla oraz członkowie Rady ds. Partycypacji Społecznej przychodzi czas na głosowanie.

Głosowanie odbywa się do 15 grudnia do północy, za pośrednictwem strony: www.bydgoszcz.pl/bbo. Głosowanie zajmuje kilka minut.
Głosować może każdy mieszkaniec Bydgoszczy.
Wyniki poznamy do 10 stycznia 2022 roku.

Read more ...Szwederowo z centrum połączy zielone torowisko.
Ogłosiliśmy przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla nowej linii tramwajowej z ronda Kujawskiego do pętli tramwajowej przy ul. Bielickiej (z wyprowadzeniem torowiska w kierunku ul. Pięknej). Docelowo planowane jest wydłużenie torowiska aż do ronda Grunwaldzkiego.

W ramach tego zadania planujemy też przebudowę pętli tramwajowej Las Gdański,
przy której powstaną m.in. dodatkowe perony i ekologiczne wiaty z roślinami na dachach. Te rozwiązania wybraliśmy do realizacji po szerokich konsultacjach z mieszkańcami.

Ulice Solskiego, Piękna, Szubińska i Kruszwicka to jeden z korytarzy transportowych od wielu lat rezerwowany pod nową linię tramwajową.
Po analizie wielokryterialnej, której towarzyszyły konsultacje społeczne zadanie polegające na budowie torowiska w tej części miasta uznane zostało za jeden z priorytetów.

Read more ...Dwutorowa linia tramwajowa o długości 3,4 km pozwoli na lepsze skomunikowanie licznie zamieszkałych osiedli Szwederowo, Górzyskowo oraz części Błonia z centralną częścią miasta. Będzie to także alternatywna trasa pomiędzy Górnym Tarasem, a Śródmieściem.
Ze względu na potężną skalę przedsięwzięcia realizować będziemy je etapami.

W pierwszej kolejności przygotujemy dokumentację dla budowy odcinka o długości 1,5 km torowiska od ronda Kujawskiego do pętli tramwajowej przy ul. Bielickiej. Ważną częścią tej inwestycji będzie dostosowanie ciągu ulic Solskiego do przekroju dwujezdniowego, z obustronnymi chodnikami, drogami rowerowymi, infrastruktura dla komunikacji publicznej, zgodnego z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Ogłosiliśmy przetarg na przygotowanie dokumentacji dla tego zadania.
Przygotowanie kompletnej dokumentacji wraz z decyzją środowiskową i decyzją ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) zajmie wykonawcy około dwudziestu miesięcy.
W ramach zadania chcemy też zaprojektować przebudowę pętli tramwajowej w Myślęcinku przy ul. Rekreacyjnej.
Tramwajową inwestycję wstępnie planujemy zrealizować po uzyskaniu funduszy europejskich na perspektywę 2021-27.

Read more ...Przebudowa ul. Solskiego na Szwederowie
Ulica Solskiego w stanie istniejącym jest na części odcinka ulicą dwujezdniową, dwupasową, na części jednojezdniową. Tramwaje pojadą w pasie rozdzielającym jezdnie obsługujące przeciwne kierunki ruchu. Zależy nam, by było to pierwsze zielone torowisko w Bydgoszczy, na którym będzie mógł rosnąć trawnik lub rozchodniki.
W ramach inwestycji powstaną ciągi pieszo-rowerowe, przejścia dla pieszych oraz nowe przystanki autobusowe i tramwajowe dostosowane do osób z niepełnosprawnościami.

Przebudowana zostanie też cała podziemna infrastruktura oraz fragmenty ulic dojazdowych do nowej trasy.
Pętla tramwajowa zostanie zlokalizowana na placu po północno-zachodniej stronie skrzyżowanie ulicy Solskiego i Bielickiej.
Część terenu zajmują obecnie blaszane garaże.

Read more ...„Las Gdański" z zielonymi wiatami
Rozbudowa sieci tramwajowej w Bydgoszczy wymaga też zmian na pętli w Lesie Gdańskim.
Realizacja inwestycji usprawni ruch tramwajów poprzez wyposażenie pętli w dodatkowy tor peronowy dla osób wysiadających oraz dodatkowy tor peronowy dla wsiadających do pojazdów komunikacji zbiorowej.
Zaprojektowane zostaną wiaty przystankowe zgodne ze standardami stosowanymi w Bydgoszczy.

Projektanci, będą musieli uwzględnić w swoich opracowaniach zastosowanie zielonych wiat z wkomponowaną roślinnością.
Planowane są też nowe ławki i ogrodzenia.
Oba zadania mają uwzględniać liczne nasadzenia drzew i krzewów.

Read more ...Postawiliśmy na tramwaje
W ciągu ostatniej dekady bydgoska sieć tramwajowa jest stale unowocześniana i rozbudowywana.
Udało się zwiększyć długość torowisk z 28 do 41 kilometrów.
Powstały nowe połączenia na dworzec, do Fordonu oraz wzdłuż ul. Kujawskiej.
W budowie jest nowy most tramwajowy spinający ulice Toruńską z Fordońską.

W przyszłości planowane jest też połączenie Bielaw z rondem Fordońskim oraz pętli przy ul. Rycerskiej z ulicą Gdańską.
W ostatnich latach udało się również wymienić dużą część taboru. Obecnie po Bydgoszczy kursuje 35 nowoczesnych składów z Pesy. Zamówiliśmy kolejne 10 sztuk.

Read more ...Wkrótce rozpoczniemy przebudowę 11 przejść dla pieszych. Poprawimy bezpieczeństwo na ulicach w pobliżu bydgoskich szkół.
Przejścia otrzymają wyniesioną formę lub doposażymy je w wysepki umożliwiające przekraczanie ruchliwych jezdni w etapach.

To już kolejny pakiet zadań realizowanych z myślą o podniesieniu bezpieczeństwa pieszych.

Złożyliśmy wniosek o dodatkowe środki z funduszy unijnych w konkursie „Bezpieczny Pieszy".
Bydgoski wniosek zajął pierwsze miejsce i otrzymał maksymalny – 85-procentowy pułap europejskiego dofinansowania, czyli ponad 320 tysięcy złotych.

Read more ...Te pieniądze wraz z wkładem własnym miasta pozwolą przebudować kolejnych 11 przejść dla pieszych przy bydgoskich szkołach.

Większość z nich zostanie przebudowana i otrzyma formę wyniesioną.
Wymuszają one wolniejszą i ostrożniejszą jazdę.
Dwa przejścia na ulicy Glinki zostaną natomiast wyposażone w tak zwane azyle, czyli wysepki umożliwiające pieszym przekraczanie ruchliwej jezdni w etapach.

Lista zadań do realizacji:

• ul. Sielska – na wysokości ul. Szybowcowej oraz Przy Tartaku – wyniesienie 2 przejść
• ul. Wielorybia – na wysokości budynków 37-39 – wyznaczenie wraz z wyniesieniem przejścia
• ul. Graniczna - przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3 - wyniesienie przejścia
• ul. gen. A. E. Fieldorfa „Nila" - przy Szkole Podstawowej nr 17 - wyniesienie przejścia
• ul. gen. A. E. Fieldorfa „Nila" - przy Zespole Szkół nr 5 - wyniesienie przejścia
• ul. gen. A. E. Fieldorfa „Nila" - przy Szkole Podstawowej im. Misji Pokojowych ONZ z oddziałami sportowymi - wyniesienie przejścia
• ul. Goszczyńskiego – przy Szkole Podstawowej nr 63 - wyniesienie przejścia
• ul. Sandomierska – przy bloku nr 29 - wyniesienie przejścia
• ul. Glinki – przy skrzyżowaniu z bp M. Kozala - doposażenie w azyl
• ul. Glinki – na wysokości drukarni Abedik - doposażenie w azyl

Zadanie w liczbach:
• Wartość projektu – 377 tys. zł
• Unijne dofinansowanie – 320 tys. zł
• Liczba przejść dla pieszych do przebudowy – 11 szt.

Read more ...W tym roku w Bydgoszczy zrealizowaliśmy też kilka innych dużych projektów związanych z bezpieczeństwem pieszych.
To między innymi:
• Doświetlenie 30 przejść
• Budowa chodników
• Budowa 2 kolejnych przystanków wiedeńskich
• Dostosowywanie istniejących przejść do aktualnych standardów i wymogów
• Montaż 3 nowych sygnalizacji

Page 1 of 368