Grunwaldzka lipiec 2018
Grunwaldzka, Trasa Uniwersytecka, Wojska Polskiego, most na Mińskiej, to tylko niektóre z inwestycji w realizacji, a kolejne są już tuż, tuż.

Ich znaczenie dla miasta jest niebagatelne. Ułatwi życie nie tylko mieszkańcom, ale przede wszystkim podniesie na wyższy poziom bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Usprawni i skróci czas przejazdu pomiędzy wschodnią, a zachodnią częścią miasta. Nie pozostanie też bez znaczenia dla jeżdżących na kierunku północ-południe. Realizowane inwestycje mają także niebagatelne znaczenie dla kolejnych podmiotów zainteresowanych inwestowaniem w naszym mieście.
Dzisiaj, zatem kolejna karta z dziennika budowy. Jednak tym razem nie z miejsc, w których prowadzimy remonty, tylko z miejsc, w których realizujemy inwestycje drogowe zakrojone na bardzo dużą skalę. Najprawdopodobniej największą w ciągu ostatnich lat. Dzieje się tak, za sprawą m.in. licznie uzyskanych przez nas dofinansowań ze środków europejskich. Te nie tylko pozwalają na realizację ważnych inwestycji drogowych, ale sprawiają, że w istotnym dla Mieszkańców, stopniu odciążają budżet miasta, a zaoszczędzone środki, liczone w dziesiątkach milionów złotych można wykorzystać na inne służące Bydgoszczanom cele.
Nie ulega wątpliwości, że w tej chwili jedną z najistotniejszych inwestycji miejskich jest rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wcześniej wybudowaliśmy nowy wiadukt kolejowy nad ul. Grunwaldzką. Powstała także nowa przeprawa mostowa dla samochodów. Wszystko po to, żeby w tym roku kontynuować prace na kolejnym odcinku ulicy, wyprowadzającym ruch na Osową Górę, jak również w kierunku Szczecina i połączyć się z budowanym przez GDDKiA węzłem drogowym w Pawłówku.
Mieszkańcy Osowej Góry bacznie obserwują postępy przy budowie dwupasmowej jezdni, która kilkukrotnie podniesie przepustowość aut na kierunku wschód-zachód. Jezdnia nowej Grunwaldzkiej zostanie także odciążona od ruchu autobusów, które po zakończeniu inwestycji pojadą buspasem, a rowerzyści bezpiecznie będą mogli pokonać ulicę ścieżkami rowerowymi.
Dzisiaj już widać postępy na budowie (więcej zdjęć pod artykułem). Wykonawca przeprowadził wycinkę drzew. Ułożył wodociąg w ulicy Wyrzyskiej. Wybudował kanalizację deszczową w ulicy Zimorodkowej. Wykonana została droga zastępcza wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej na odcinku od granicy miasta do ulicy Skośnej.
W tej chwili trwają prace związane z usuwaniem humusu. Kontynuowane są roboty drogowe na ulicach: Wyrzyskiej i Zimorodkowej. Przebudowywane są sieci telekomunikacyjne oraz usuwane kolizje z podziemnymi sieciami energetycznymi. Układane są kable, do których zostaną podłączone, nowe latarnie oświetlenia ulicznego. W trakcie jest budowa kanalizacji deszczowej w ulicy Grunwaldzkiej na odcinku od ulicy Wroniej do ulicy Perliczej. Systematycznie są rozbierane budynki stojące w kolizji z realizowaną inwestycją. Frezowane kolejne odcinki bitumicznej nawierzchni ulicy Grunwaldzkiej. Jednocześnie na placu budowy pracują ciepłownicy. Układają ciepłociąg na odcinku ulicy Grunwaldzkiej pomiędzy ulicami: Skośną, a Filtrową.
Nieopodal, ponieważ na ulicy Mińskiej prowadzimy w trybie przymusowym naprawę przeprawy mostowej dla samochodów. Roboty wymusiło na nas uszkodzenie w minionym roku, konstrukcji nawietrzni i pomostu, przez najprawdopodobniej przeładowany ciągnik siodłowy. W wyniku przeciążenia pojawiły się spękania nawietrzni na moście, jak również uszkodzenie płyty pomostu. Żeby nie utrudniać życia kierowcom, natychmiast wykonaliśmy naprawę obu konstrukcji w trybie awaryjnym. Byliśmy także zmuszeni do ograniczenia tonażu aut korzystających z przeprawy.

Mińska 2018
Mając świadomość jej znaczenia dla ruchu, bezzwłocznie rozpoczęliśmy procedury mające doprowadzić do naprawy, ta zakończy się jeszcze w tym roku.
Wcześniej w trybie przetargu wybraliśmy wykonawcę. Ten zaś przygotował projekt i uzyskał wszelkie pozwolenia na realizację przebudowy. W ostatnich dniach zapewnił nas, że póki, co, wszystko przebiega bez większych zakłóceń. Rozebrana już została stara nawierzchnia. Zdemontowane są naruszone w minionym roku płyty pomostu. W trakcie jest tzw. reprofilowanie przyczółków. Prowadzone są roboty przy odnowieniu kratownic - konstrukcji stalowej. Na oczyszczonych elementach trwają roboty antykorozyjne. Niestety tępo piaskowania i odmalowywania kratownic jest uzależnione od warunków pogodowych. Na czas opadów deszczu prace są wstrzymywane, a front robót jest przenoszony w inne miejsca, na które nie na wpływu pogoda. Równolegle z robotami na miejscu, trwa produkcja płyty stalowej, nowego pomostu.
Finiszują roboty na przedłużeniu Trasy Uniwersyteckiej.

Trasa Uniwersytecka
Tym razem wszystko wskazuje na to, że wykonawca dotrzyma słowa i pod koniec września zakończy inwestycję z wyłączeniem przeprawy nad ulicą Wojska Polskiego. W tym, przypadku w najbliższych dniach wraz z wykonawcą omówimy szczegóły wdrożenia rozwiązania zastępczego, które umożliwi korzystanie z nowych rozwiązań z wyłączeniem, wcześniej przywołanej budowli inżynieryjnej (więcej zdjęć niżej pod tekstem).
W trakcie realizacji są także budowa buspasa na Wałach Jagiellońskich. Budowa ronda na ulicy Nakielskiej, Łochowskiej, Lisiej. Kontrapasa na Szwederowie. Prowadzimy również przebudowę płyty Starego Rynku. W ostatnim czasie wyłoniliśmy także wykonawcę wartej blisko dwieście milionów inwestycji związanej z budową linii tramwajowej w ulicy Kujawskiej połączonej z zakupem nowych tramwajów. Zresztą te już kursują po bydgoskich torowiskach. Poza wymienionymi, prowadzimy jeszcze szereg większych i mniejszych inwestycji drogowych, które mają podnieść walory użytkowe i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.
Warto mieć na uwadze, że zawsze budujemy dla nas. Dla nas, ponieważ pracownicy zarządu dróg, to też mieszkańcy naszego Miasta. Też jeździmy do pracy na rowerach, czy korzystamy z komunikacji miejskiej. Odwozimy dzieci do szkoły jadąc tymi samymi ulicami, co tysiące Bydgoszczan, zatem nie budujemy dla Was, tylko dla nas wszystkich.