Aktualności

Czytaj więcej...Poznaliśmy firmy zainteresowane przebudową zachodniego wiaduktu w ciągu al. Armii Krajowej. Obiekt nadal będzie posiadał 2 pasy ruchu, ale dostosujemy go również do potrzeb pieszych i rowerzystów. To już kolejne prace budowlane w tym miejscu. Ponad rok temu przebudowaliśmy obiekt znajdujący się po stronie wschodniej tej ważnej drogi wylotowej z miasta. 

W marcu ogłosiliśmy przetarg na prace projektowe i budowlane. W zakres zadania wchodzić ma optymalizacja dokumentacji, rozbiórka obiektu i budowa nowego oraz doprojektowanie dodatkowych elementów, takich jak drogi rowerowe.

Do przetargu zgłosiło się 5 firm
Potencjalni wyknaqwcy zaproponowali kwoty od prawie 29 mln zł do blisko 39 mln zł. 
Zamierzaliśmy przeznaczyć na to zadanie 25 mln zł.

Teraz wszystkie oferty zostaną dokładnie sprawdzone.
O wyborze najkorzystniejszej zdecydują między innymi cena, termin wytworzenia konstrukcji oraz długość gwarancji.

ZESTAWIENIE OFERT [pdf]

Czytaj więcej...Bliźniacze wiadukty
Nowy obiekt będzie wyglądał identycznie jak sąsiedni wiadukt – pojawią się łuki nośne z rur stalowych oraz podwieszone do nich przęsło stalowe.
Pożądana długość gwarancji to 15 lat. Jeśli w trakcie prac nie wystąpi konieczność dodatkowych robót prace budowlane potrwają około roku.

Zachowane zostaną dwa pasy ruchu dla samochodów, natomiast zlikwidowany zostanie nieużywany pas awaryjny, a odzyskane w ten sposób miejsce przeznaczone zostanie na drogę rowerową. Funkcjonalnie należy się spodziewać „lustrzanego" układu w porównaniu do tego, który wybudowano razem z wiaduktem wschodnim.

Będą więc schody po obu stronach torów kolejowych, chodnik i droga rowerowa od strony ul. Czerkaskiej oraz pochylnia pieszo-rowerowa do Lasu Gdańskiego.

Czytaj więcej...Historia obiektów
Wiadukty wraz z dwujezdniową ul. Armii Krajowej oddano do użytku w 1984 roku. Nowa trasa zdecydowanie odciążyła ulicę Gdańską. Wiadukty przerzucono nad torami dwóch linii kolejowych.

Z biegiem lat obiekty były już w nie najlepszym stanie technicznym. Nie spełniały też współczesnych norm technicznych stawianym obiektom na drogach o tak dużym natężeniu ruchu.

Obiekt wschodni, został przebudowany więc w latach 2019-2020. Teraz przyszła pora na wiadukt zlokalizowany od strony osiedla Leśnego.

Czytaj więcej...Znakomity patron
Decyzją radnych wiaduktom od tego roku patronuje Jan Nowak-Jeziorański, legendarny Kurier z Warszawy.
W ten symboliczny sposób Rada Miasta upamiętniła też 70. rocznicę uruchomienia pierwszej audycji Radia Wolna Europa, oddając cześć jej dyrektorowi.

Czytaj więcej...Zakończyliśmy rewitalizację najważniejszego placu w Starym Fordonie. Inwestycja pochłonęła ponad 7 mln zł.
Pojawiło się dużo zieleni, nawierzchnie z kamiennej kostki, eleganckie oświetlenie i piękna fontanna.

Koncepcja przebudowy tego miejsca została wybrana w drodze konkursu i konsultowana z mieszkańcami.
Prace budowalne trwały niespełna rok.

Wykonawca prowadzi już prace porządkowe i ruszają prace odbiorowe.

Rynek po rewitalizacji stał się wizytówką Starego Fordonu.
Ważnym elementem było ograniczenie ruchu kołowego oraz wprowadzenie rozwiązań sprzyjających ruchowi pieszemu, w tym poprawę dostępności dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Strefa rynku stała się bezpieczną przestrzenią pieszą, deptakiem z warunkowym i uspokojonym dostępem dla ruchu kołowego. Ul. Wyzwolenia z uwagi na potrzeby komunikacyjne, zachowała jednak swój dotychczasowy charakter – z ruchem samochodowym.

Czytaj więcej...Naturalne materiały
Dominującym materiałem płyty Rynku jest szara kostka granitowa. Do rewitalizacji wykorzystaliśmy między innymi część kostki z ul. Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Różne sposoby jej układania oraz odcienie wyznaczają teraz poszczególne strefy Rynku. Dodatkowo z kostki ułożony został wzór nawiązujący do herbu Fordonu o kształcie białej róży na ciemnym tle.

Czytaj więcej...Pomnik Ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Fordonu w latach 1939-1945 męczeństwa został przesunięty bliżej kościoła, oczyszczony i podświetlony.

W centralnej części placu natomiast, usytuowaliśmy fontannę.
Ma ona formę płytkiej, 5-centymetrowej niecki.Czytaj więcej...Poziom płyty rynku i niecki są ze sobą połączone.
Rozwiązanie to umożliwia korzystanie z powierzchni rynku przy upuszczeniu wody lub wypełnienie całej niecki wodą.

W niecce znajduje się dysz tryskające i mgławiące.
Dzięki temu w każdy wakacyjny weekend organizowane będą widowiska świetlno-muzyczne.


Czytaj więcej...Część placu zdobią drzewa i krzewy zasadzone w dużych donicach.
Ławki i siedziska wykonane zostały natomiast z drewna.
To nawiązanie do faktu, że aż do XIX wieku fordońska synagoga była drewniana.

Ważne szczegóły i detale
W posadzce przy ścianie kościoła wmontowane zostaną tablice żeliwne z jego historią. W posadzce rynku umieszczone zostały punkty świetlne, rysujące kształt placu po zmroku. Dodatkowo w posadzkę wbudowany został również fundament pod choinkę.

Czytaj więcej...Samo oświetlenie placu nawiązuje do dawnych latarni, których wizerunek znaleźć można na dawnych fotografiach Fordonu.
Na słupach umieszczone zostały uchwytu do montażu flag.
Pojawiły się też punkty podświetlające korony drzew, elewację kościoła oraz inne „oczka" wkomponowane w nawierzchnię.

Brukowane uliczki i tereny rekreacyjne niedaleko Rynku
Nad Wisłą kontynuowane są roboty przy nabrzeżu. Ma ono pełnić kilka funkcji. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji z ławkami oraz siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających czy korzystania z transportu wodnego. Do nabrzeża prowadzi już rozbudowana ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Wykonana została też większość prac przy przebudowie ulic Zakładowej, Filomatów, Kapeluszników i Rybaki. Kontynuowane są jeszcze prace na ul. Promenada.

Dodatkowo przy nabrzeżu wiślanym zaplanowana została budowa: boiska, toru do jazdy wyczynowej rowerem, miejsc wypoczynku, placu zabaw i ścianek do wspinaczki.
Te prace zakończą się w przyszłym roku.

Czytaj więcej...Trwają prace przy rozbudowie kolejnego odcinka ul. Wojska Polskiego przebiegającego przez tereny inwestycyjne. Nową nawierzchnię zyskuje m.in. odcinek przyległy do wznoszonego centrum logistycznego.
Zlecamy również oświetlenie odcinka od biurowca do ul. Petersona.Prace budowlane prowadzone są aktualnie na odcinku około 250 metrów od ulicy Petersona w kierunku centrum. Wzmacniana jest konstrukcja drogi i układane są nowe warstwy nawierzchni. Przebudowa obejmuje też poszerzenie jezdni, budowę chodników i wybudowanie zjazdu na teren nowego centrum logistycznego.

Czytaj więcej...Te prace są prowadzone są przez inwestora zewnętrznego.
Logistyczny park składać ma się docelowo z dwóch hal o powierzchni prawie 70 tysięcy metrów kwadratowych.
Obiekt zacznie działać jeszcze w tym roku.

Z myślą o poprawie bezpieczeństwa kolejny odcinek ulicy Wojska Polskiego wyposażymy też w nowoczesne oświetlenie.

Czytaj więcej...Nowe latarnie na ocynkowanych słupach planujemy ustawić od biurowca (wjazd na teren dawnych zakładów chemicznych) do ul. Petersona. Łącznie powstanie 37 punktów świetlnych.
Zdemontowane zostaną równocześnie stare latarnie na słupach betonowych, które często ulegały awariom.
Obecnie trwa procedura związana z wyborem wykonawcy.
Po podpisaniu umowy, prace zajmą około miesiąca.

Miasto przejęło m.in. odcinek ulicy Wojska Polskiego położony na terenie dawnych zakładów chemicznych w 2015 roku.
Dzięki temu firmy funkcjonujące na tym terenie mają zapewnione dobre połączenie z miastem.
W ostatnich latach wyremontowano na tym odcinku jezdnię, część chodników oraz wprowadzona została obsługa terenu komunikacją miejską.

W związku z budową osiedla mieszkaniowego, przeprowadzona zostanie rewitalizacja nawierzchni chodnika wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi. W tym tygodniu rozpoczyna się też przebudowa chodnika na ul. Śniadeckich. Płyty nawierzchni będą układane w karo i otoczone kamienną opaską.

Nowy chodnik przy moście i basenie
W ramach budowy nowego osiedla mieszkaniowego od dziś (23.05.) na ul. Królowej Jadwigi od ul. Naruszewicza do mostu wprowadzone zostanie nowe oznakowanie, a przejście dla pieszych zostanie przesunięte w kierunku ulicy Garbary.
Prace nad budową chodnika obejmują wymianę obecnej nawierzchni na nową, w technologii analogicznej jak stosowana na terenie Starego Miasta tj. poprzez zastosowanie płytek betonowych, układanych skośnie (we wzór karo) z infułami oraz boczną opaską z drobnowymiarowej kostki kamiennej.

Prace prowadzone przez dewelopera na tym odcinku zajmą łącznie ok 20 miesięcy. Planowane oddanie ciągów pieszych przewidziane jest w I kwartale przyszłego roku.

Jeżeli ruch pieszy będzie odbywał się płynnie, to w tym roku planujemy przeprowadzić jeszcze remont dalszego odcinka chodnika przy ul. Królowej Jadwigi w kierunku ulicy Dworcowej (po obu stornach ulicy).

Czytaj więcej...Nowy chodnik też na ul. Śniadeckich 
Na chodniku przy siedzibie ADM (po obu stronach jezdni) zastosujemy elegancki śródmiejski wzór z płytami układanymi w karo i kamiennymi opaskami. 

Od wtorku 24 maja wprowadzony zostanie odcinkowy zakaz parkowania od strony północnej a piesi będą mogli korzystać z chodnika po jednej stronie ulicy.
Prace potrwają około dwóch tygodni.

 

Strona 1 z 342