Podobne jarząby szwedzkie nasadzono już na wcześniej remontowanych odcinkach ul. GdańskiejTrwa remont ulicy Gdańskiej na odcinku od Chodkiewicza do Kamiennej. Uzupełnieniem tych robót będą aż 34 jarząby szwedzkie.

Akcja nowych nasadzeń ruszyła już kilka dni temu od wycinki łącznie czterech starych i schorowanych drzew, które nie tworzyły zwartej i jednolitej kompozycji przestrzennej - typowej dla przestrzeni miejskiej. Teraz zastąpią je aż 34 jarząby szwedzkie. Dodatkowo, wokół nowych drzewek, zostaną wydzielone strefy ochronne. Będą to powierzchnie wkomponowane w zatoki postojowe lub w chodniki, obramowane krawężnikiem betonowym i wypełnione płukanym kruszywem naturalnym.

Do nasadzeń zostaną użyte drzewka z dobrze ukształtowaną już koroną (gałęzie równomiernie rozłożone z wykształconym przewodnikiem) o średnicy nie mniejszej jak metr. Zostaną one dostarczone na plac budowy zabezpieczone balotami lub pojemnikami z tkaniny poliuretanowej w zależności od terminu sadzenia. Zgodnie z opisem hodowców jarząby szwedzkie powinny być sadzone wiosną albo właśnie jesienią.

Nowe drzewa obejmie też roczna gwarancja, podczas której będą podlewane minimum co dwa tygodnie w zależności od częstotliwości opadów atmosferycznych oraz nawożone wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi.
Dodajmy też, że nasadzenia te są kontynuacją robót związanych z architekturą zieleni miejskiej, jakie realizowaliśmy na wcześniej remontowanych odcinkach Gdańskiej.