Aktualności komunikacyjne

Czytaj więcej...Coraz więcej kierowców korzysta z parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej.
W ostatni weekend, kiedy parkowanie jest bezpłatne, zajętych było prawie 70 procent miejsc.
Obiekt pozwolił uporządkować ważną część Śródmieścia i ograniczyć parkowanie na ulicach Starego Miasta.

Wybierając się na Jarmark czy świateczne zakupy, warto skorzystać z nowych parkingów.


Czytaj więcej...Parking przy ul. Grudziądzkiej jest podzielony na dwie strefy. W części SPP (Strefa Płatnego Parkowania) parkowanie po godz. 17.00 i w weekendy jest darmowe. W czasie ostatniego weekendu w godzinach popołudniowych zajętych było około 170 z 240 dostępnych miejsc.

W tygodniu pierwsza godzina parkowania (8.00 – 17.00) kosztuje 3,80zł. W obiekcie na Grudziądzkiej można też zostawić samochód na 30 minut bez żadnych opłat. 

Czytaj więcej...Wybierając się na świąteczne zakupy możesz też zostawić samochód na parkingu przy rondzie Kujawski, a pobrany bilet wykorzystać jako bilet komunikacji miejskiej. Koszt tego typu parkowania w P&R wynosi 3,80 zł za pierwszą godzinę. Parkując w tym miejscu można wybrać dalszy sposób podróży – pieszo lub tramwajem/autobusem. Opłaty ponosi się przy wyjeździe z parkingu.
W przypadku parkingu na rondzie Kujawskim przejazd tramwajem do ronda Jagiellonów zajmuje zaledwie 4 minuty.


Czytaj więcej...Dokładnie 10 lat temu ( 22 listopad 2012 roku) oddano do użytku nową linię tramwajową do dworca PKP.

Skróciła ona czas dojazdu do północnej części Śródmieścia, poprawiła bezpieczeństwo kierowców i pieszych oraz podniosła estetykę tej części Bydgoszczy.
Trzy lata później powstał też nowy dworzec kolejowy.


Obszar dworca PKP obsługują obecnie trzy linie tramwajowe nr 5, 8 i 9.
Każdego dnia z tramwajów w tej części miasta korzysta ponad 9 tysięcy osób, a z linii autobusowych 12 tysięcy pasażerów.

Czytaj więcej...Budowa nowej linii o długości 1,7 kilometrów trwała dwa lata.
Już na etapie prac projektowych zdecydowano się na wiele nowoczesnych rozwiązań.
Na odcinku od węzła Garbary do Dworcowej powstało nowe wydzielone torowisko.
Most im. Wł. Jagiełły zarezerwowano wyłącznie dla tramwajów, pojazdów uprzywilejowanych, rowerzystów i pieszych.

Czytaj więcej...Zupełnie zmienił się wygląd placu przed dworcem.
Ograniczony został na nim ruch, zlokalizowano jedynie przystanki przelotowe, zapewniono też bezpieczne dojścia w ich kierunku.
Pętlę zlokalizowano natomiast przy ul. Rycerskiej, do której dobudowano wydzielona jezdnię dla autobusów i tramwajów (tzw. tram-bus pas).
Wraz z tą inwestycją wdrożono system ITS, który działa do dziś.

Czytaj więcej...Po oddaniu trasy do użytku zrealizowano wiele kolejnych inwestycji, które zdecydowanie poprawiły estetykę tej części miasta: nowy dworzec kolejowy, remonty przyległych ulic i chodników, kamienic, modernizacja przejść podziemnych.
W ostatnich latach powstała również koncepcja wydłużenia tramwajowej trasy przez osiedle Bocianowo i ulicę Chocimska do skrzyżowania ulic Gdańskiej i Chodkiewicza.

Czytaj więcej...Historia w pigułce:
• Pierwsza linia tramwajowa do dworca uruchomiona została w 1888 roku
• Obsługiwały ją początkowo tramwaje konne
• Trasa prowadziła od ul. Gdańskiej ulicą Dworcową
• Ruch zawieszono w 1990 roku ze względu na zły stan torowiska
• Tramwaje wróciły po 22 latach przerwy

Czytaj więcej...Od poniedziałku 5 grudnia uruchomiona zostanie nowa linia międzygminna nr 41 w relacji Dworzec Leśne - Wudzyn przez Osielsko, Żołędowo, Wilcze, Borówno, Kusowo, Dobrcz, Sienno, Kotomierz, Karolewo.

To już 13 linia międzygminna kursująca z Bydgoszczy do pobliskich gmin. Każdego dnia korzysta z nich prawie 9 tysięcy pasażerów.

Linie międzygminne funkcjonują od 1 kwietnia 1999 roku i jest współfinansowana przez gminy.
Obecnie mamy już 13 linii podmiejskich z numerami od 90 do 99 i od 40 do 42.
W związku z tym, że zakres 90-99 wyczerpał się, kolejne linie międzygminne mają już numerowanie od nr 40 do 49. Dzięki temu uniknęliśmy zamieszania ze zmianą numeracji linii już funkcjonujących.

Linie międzygminne kursują do pięciu ościennych gmin: Białe Błota (42, 90, 91, 92, 96), Osielsko (41, 93, 94, 95, 98), Dobrcz (41, 93, 94, 95, 97), Nowej Wsi Wielkiej (99) i Dąbrowa Chełmińska (40 - linia sezonowa do Ostromecka), co przekłada się na obsługę ponad 40 podbydgoskich sołectw.
Trasy i rozkłady realizowane są i ustalane w porozumieniu z daną gminą.

Czytaj więcej...Siatka podmiejskich połączeń, z roku na rok się rozwija i cieszy coraz większym zainteresowaniem mieszkańców regionu.
Pierwsza linia podmiejska została uruchomiona w 1999 roku i obsługiwała Murowaniec oraz Białe Błota. Dziennie korzystało z niej ponad 2300 pasażerów. Dziś każdego dnia z 13 linii podmiejskich korzysta już prawie 9000 osób.

 

Czytaj więcej...We wtorek (15 listopada) uruchamiamy kolejne parkingi w ramach bydgoskiego systemu Park&Ride (Parkuj i Jedź).
Kierowcom udostępniamy parking przy rondzie Kujawskim oraz ul.Gdańskiej w Myślęcinku.

Od października można już korzystać z obiektu przy węźle Zachodnim.

Czytaj więcej...Docelowo cały system tworzyć będzie 5 parkingów zlokalizowanych przy ważnych węzłach komunikacyjnych.
Niebawem otwarte zostaną jeszcze Parking Przylesie (rejon skrzyżowania Akademicka – Korfantego) oraz wielopoziomowy parking przy ul. Grudziądzkiej.
Czytaj więcej...Całość systemu jest monitorowana na bieżąco w Centrum Nadzoru, który został przygotowywany przy ul. Grudziądzkiej.
Dodatkowo na wlotach do miasta i w obrębie parkingów, zamontowane zostały specjalne tablice naprowadzające na parkingi oraz informujące kierowców, o dostępnych miejscach do zaparkowania pojazdu.W poniższym filmie prezentujemy instrukcję korzystania z bydgoskiego systemu Park & Ride.

Strona 1 z 205