AK12a

Cały czas, na zbudowanym od podstaw nowym wschodnim wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej, toczą się intensywne prace. W ostatnich dniach ułożono izolację i nawierzchnię. Konstrukcja przeszła też już pierwsze próbne obciążenie. Jeśli testy wypadną pozytywnie, dopuścimy jeszcze w tym roku ruch pojazdów.

- Ta inwestycja cieszy z kilku powodów – mówi dyrektor ZDMiKP Jacek Witkowski. -  Po pierwsze, przy wsparciu Miasta pozyskaliśmy na nią dofinansowanie z budżetu państwa. Po drugie, w ciągu zaledwie 7. miesięcy, od podstaw wzniesiony został nowy obiekt. Po trzecie, udało się nam, na etapie optymalizacji dokumentacji, sprawnie wprowadzić rozwiązania postulowane przez rowerzystów. W podobnym tempie w ostatnich latach powstał nowy obiekt nad al. Jana Pawła II w ciągu ul. Wojska Polskiego. 

AK12b

Za nami próbne obciążenie

Z początkiem grudnia na wiadukcie ułożyliśmy warstwę ochronną izolacji na przęśle wiaduktu. Masa z asfaltu lanego układana była po raz pierwszy w naszym mieście specjalnym rozściełaczem na całej szerokości jezdni jednocześnie, czyli bez „szwów”. W ten sposób do minimum ograniczyliśmy ryzyko powstawania nieszczelności i uszkodzeń w trakcie użytkowania obiektu. W piątek (6 grudnia) ułożyliśmy warstwę ścieralną z mieszanki SMA (asfalt modyfikowany polimerami) odpornej na koleinowanie i stosowanej obecnie na wszystkich naszych obiektach mostowych. Warstwa ścieralna również układana była rozściełaczem o szerokości dostosowanej do szerokości jezdni na obiekcie. W poniedziałek obiekt przeszedł próbne obciążenie. Czekamy na wyniki pomiarów. Jeśli testy wypadną pozytywnie, obiekt jeszcze w tym roku będzie przejezdny.

AK12c

Poprawimy płynność ruchu

Otwarcie wiaduktu dla ruchu poprawi płynność ruchu na ulicach dojazdowych. Wpłynie to również pozytywnie na przejezdność skrzyżowania ulic Wyszyńskiego i Kamiennej. Oddanie do użytku nowoczesnego wiaduktu ułatwi poza tym prowadzenie dalszych etapów prac przy buspasach wzdłuż ul. Gdańskiej oraz budowie ronda na wysokości ul. Rekreacyjnej.

 

Wiadukt dla wszystkich

Nowy obiekt nie tylko pozwoli na bezpieczny przejazd samochodom. Zarezerwowano na nim również miejsce na ciąg pieszo-rowerowy. Pozwoli to pieszym i rowerzystom bezpiecznie dotrzeć do Lasu Gdańskiego. Powstaje już zjazd z obiektu w kierunku drogi pożarowej (dawny trakt do Czarnówka, obecnie osiedle Eskulapa). Częścią inwestycji jest kompleksowa przebudowa przejść dla pieszych wraz z budową przejazdów rowerowych na wysokości ul. Czerkaskiej. Skorygowany zostanie też wlot w ulicę Modrzewiową, który zostanie zawężony, tak by zmieściły się w sąsiedztwie cmentarza chodniki  i drogi rowerowe prowadzące na wiadukt. Zmodernizowana zostanie też sygnalizacja świetlna.

AK12j

Rozbiórka starego wiaduktu i budowa nowego obiektu kosztuje ponad 20 mln zł. Stalowe elementy będą objęte długą, 15-letnią gwarancją na korozję. W kolejnych latach planowana jest również przebudowa obiektu po stronie zachodniej.