ogrdki-2Od 15 maja otwarte zostaną ogródki restauracyjne w całej Polsce, a dwa tygodnie później będzie można zjeść również posiłek w samym lokalu.
Warunkiem będzie oczywiście zachowanie reżimu sanitarnego i trzymanie odległości od innych gości. Bydgoscy restauratorzy są już przygotowani na przyjęcie pierwszych klientów.

W przyszłym tygodniu pracownicy ZDMiKP przygotują i rozstawią parasole ogródków letnich na płycie Starego Rynku. Prace będą prowadzone etapami.
Dzięki temu Restauratorzy uzyskają pełną fukcjonalność ogródków, które będą mogły przyjąć pierwszych gości, już w dniu zniesienia obostrzeń.
Należy bowiem pamiętać, że gastronomia jest jednym z najbardziej poszkodowanych przez pandemię sektorów gospodarki.

Do tej pory w ZDMiKP złożonych został prawie 60 wniosków o podpisanie umowy na dzierżawę terenu pod ogródki letnie na terenie miasta. To mniej więcej tyle co w roku ubiegłym, choć kilkanaście mniej niż jeszcze dwa lata temu.

ogrdki-1Atrakcyjne stawki za dzierżawę.
Przypominamy, że Prezydent Bydgoszczy ustalił w tym roku preferencyjne stawki za dzierżawę terenu pod ogródki sezonowe. Stawki są tak samo niskie jak w 2020 roku a preferencyjne opłaty obowiązywać będą (jeśli nie będą wprowadzane kolejne ograniczenia epidemiczne) do 11 października 2021 roku.

W tym roku opłata za działalność ogródków letnich dla wszystkich dzierżawców wynosić będzie symboliczny 1 grosz za 1m² za dzień. To oznacza, że dla prowadzących ogródki letnie ze sprzedażą alkoholu opłata zostanie obniżona aż o 99% w stosunku do stawki z 2019 roku i stanowić będzie zaledwie do 1% dotychczasowych opłat związanych z dzierżawą terenu pod ogródki letnie.

Preferencyjna opłata pobierana będzie również za działalność ogródków letnich nie prowadzących sprzedaży alkoholu. W tym przypadku kwota dotychczas obowiązująca do końca 2019 roku wynosiła 0,10 zł za 1m² za dzień.
W tym sezonie będzie to tak samo jak w roku 2020 - 1 grosz za 1m² za dzień.

Do wskazanej wysokości opłat z tytułu dzierżawy terenu pod ogródki letnie dodany zostanie podatek VAT, płatny zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami.

Dzierżawcy nadal mogą występować do ZDMiKP z wnioskiem z uwzględnieniem preferencyjnych stawek za dzierżawę.
Liczymy, że ponownie tak preferencyjne stawki zachęcą restauratorów do otwierania ogródków letnich i ułatwią im dalsze prowadzenie swojej działalności.

RYNEK-4Wiosenne porządki na finiszu
Kończy się również kompleksowe czyszczenie ulic i placów Starego Miasta.
W maju Stary Rynek zyska letnią szatę roślinną.
Można też wypożyczyć rowery cargo.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo TUTAJ.