rideee-3Jeszcze w tym miesiącu uruchomiony zostanie bydgoski system Park&Ride (Parkuj i Jedź). Pozwoli on na podróżowanie komunikacją miejską w atrakcyjnej cenie i bezpieczne pozostawienie samochodu przy ważnych węzłach komunikacyjnych.

Sprawdź jak skorzystać z nowego rozwiązania sprawdzonego już w wielu metropoliach. Pomoże w tym zestaw poniższych pytań i odpowiedzi.

Co to jest Par&Ride?
Systemu P+R to projekt realizowany w całej Europie. Ma ograniczyć ruch samochodowy w ścisłym centrum miasta i wzmocnić transport publiczny. Kierowca może zostawić swój samochód na parkingu i podróżować dalej komunikacją miejską w korzystnej cenie. Przy kontroli biletów wystarczy pokazać bilet uzyskany na parkingu. Na takim bilecie mogą podróżować pasażerowie danego auta (max. 5 osób).

Dlaczego ten system powstał w naszym mieście ?
Park&Ride jest system przyszłościowym. Będzie on umożliwiał wprowadzanie ważnych zmian w centrum Bydgoszczy postulowanych przez mieszkańców. Wzorem wielu innych europejskich miast zależy nam w Salonie Bydgoszczy na preferowaniu ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego. System P+R zapewnia alternatywne miejsca parkingowe, które ułatwią rozszerzenie strefy płatnego parkowania oraz rewitalizację kolejnych przestrzeni w centrum miasta. Przybywająca z roku na rok liczba pojazdów w mieście, również będzie wymuszać na kierowcach, zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń poruszania się po mieście.
Oferta pozostawienia pojazdu na parkingu i skorzystania z komunikacji miejskiej, będzie szczególnie atrakcyjna dla osób mieszkających pod Bydgoszczą, zwłaszcza turystów, którzy dzięki temu systemowi, nie będą musieli wnikać w zasady taryfowo – biletowe w komunikacji miejskiej.

Ile parkingów Park&Ride mamy w Bydgoszczy?
Cały system tworzy 5 parkingów położonych przy ważnych węzłach komunikacyjnych:
Parking Las Gdański (skrzyżowanie Gdańska – Rekreacyjna) - 125 miejsc.
Rondo Kujawskie (w pasie dzielącym ul. Kujawskiej – wlot południowy)- 140 miejsc parkingowych
Parking na Węźle Zachodnim (skrzyżowanie Nad Torem – Grunwaldzka)- 75 miejsc.
Parking Przylesie (rejon skrzyżowania Akademicka – Korfantego)- 160 miejsc.
Wielopoziomowy parking przy ul. Grudziądzkiej – 285 miejsc

Jak to działa ?

Ile to kosztuje ?
Koszt uzależniony jest od liczby pasażerów i czasu korzystania z systemu P&R. Przypominamy jednak, że na jednym bilecie P&R pasażerowie auta mogą podróżować komunikacją miejską. Jedyny warunek jest taki, aby podróż wszystkich osób odbywała się wspólnie, gdyż wydany będzie jeden bilet. Całodzienne pozostawienie pojazdu i podróże komunikacją w przypadku jednej lub dwóch osób kosztować będą 12 zł. Dla porównania parkowanie przez 3 godziny w strefie płatnego parkowania (podstrefa A) to wydatek 13,7 zł.

CENNIK [pdf]
-za usługi przewozowe dla kierowców korzystających z parkingów Park & Ride (z wyłączeniem parkingu przy ul. Grudziądzkiej) - PDF 1
-za usługi przewozowe dla kierowców korzystających z parkingu na ul. Grudziądzkiej - PDF 2
- cennik za przejazd komunikacją dla kierowców korzystających z parkingów Park & Ride w soboty oraz dni ustawowo wolne od pracy - PDF 3 

system ParkRide-kopiaCo mam zrobić po zaparkowaniu pojazdu ?
1. podjedź pod szlaban wjazdowy
2. pobierz bilet i zachowaj przy sobie (przy większej liczbie osób pobierz dodatkowy bilet)
3. możesz teraz podróżować komunikacją miejską bez dodatkowych opłat
4. rozlicz bilet w parkometrze po powrocie na parking
5. zeskanuj opłacony bilet przy wyjeździe przed szlabanem


Do kogo mam się zgłosić gdy szlaban nie chce się podnieść lub awarii uległ biletomat ?
W takich przypadkach prosimy o kontakt z numerem telefonu 52 582 24 88 lub 52 582 24 88 lub przez Intercom bezpośrednio do Centrum Nadzoru Systemu

Skąd będę wiedział, że są wolne miejsca na parkingu ?
Na drogach wjazdowych do miasta ustawione są tablice informacyjne o zajętości danego parkingu.
Można też skorzystać ze specjalnej aplikacji dostępnej na telefon z system IOS i Android - Park&Rde Bydgoszcz (uruchomienie niebawem)

Czy mając „sieciówkę" mogę parkować na parkingach Park&Ride?
Bilet sieciowy obecnie nie upoważnia do korzystania z systemu Park&Ride. Każdorazowo, wjeżdżając na któryś z parkingów systemu, należy pobrać na tym parkingu nowy bilet. W pierwszym okresie funkcjonowania systemu prowadzony będzie monitoring zajętości miejsc. Nie wykluczamy więc wprowadzania zmian w tym zakresie.

Czy będą dostępne bilety okresowe dla systemu Park&Ride ?
Obecnie nie przewidujemy takie możliwości.

Czy za pozostawienie motocykla też trzeba płacić jak za samochód?
W takim przypadku opłata obowiązuje jak za samochód. Należy bowiem pamiętać, że bilet uzyskany na parkingu, umożliwia pozostawienie pojazdu (motocykla), ale równocześnie korzystanie z komunikacji miejskiej.

Ile mam czasu na wyjazd od momentu opłacenia parkingu ?
Kierowca ma 10 minut na wyjazd z parkingu.

Ile zapłacę w przypadku zagubienia biletu parkingowego ?
W takim przypadku wysokość opłaty wynosi 100 zł za dobę parkingową.

Czy parkowanie na takim parkingu jest bezpieczne ?
Obiekty są wyposażone w szlabany oraz posiadają monitoring. Wyjazd możliwy jest tylko po uiszczeniu opłaty za bilet.

Czy mogę samochód zostawić na parkingu na dwa lub więcej dni ?
W przypadku pozostawienia pojazdu na Parkingu po zakończeniu doby parkingowej, opłata wynosi 100 zł za każde rozpoczęte 24 godziny.

Gdzie znajdę więcej szczegółów na temat funkcjonowania systemu P+R?
Regulamin dostępny jest na wszystkich parkingach oraz stronie internetowej ZDMiKP

REGULAMIN [pdf]