fordon-1Historia Fordonu od 1973 roku jest częścią dziedzictwa Bydgoszczy. O tożsamości rewitalizowanego Starego Fordonu przypomina jednak coraz więcej oryginalnych pamiątek. Do herbu w płycie Rynku dołącza właśnie podświetlany metalowy napis „Fordon" na nabrzeżu. 

Umocnione nabrzeże jest zlokalizowane na przedłużeniu ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Ma pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji, z ławkami oraz siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających czy korzystania z transportu wodnego.

Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną (ostrogi) i będzie wzmacniać projektowaną drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu.

fordon-4444Zakończyły się już wszystkie prace związane z betonowaniem pośrednich stopni, które umożliwią schodzenie na kolejne poziomy nabrzeża.
Trwają jeszcze ostatnie roboty brukarskie wykonywane są przy parkingu otaczającym nabrzeże.
Rozpoczął się montaż elementów małej architektury: ławek, koszy na śmieci, oświetlenia, kamer, systemu ratowniczego.


fordon-3333Na murze slipu zawisł natomiast napis FORDON, który odtąd będzie witał spacerowiczów i turystów. Metalowe litery będą widoczne z wody i mostu, także po zmroku za sprawą iluminacji. To kolejny element kompleksowej rewitalizacji, uwzględniający postulaty mieszkańców związane m.in. z przypominaniem historii Fordonu, który do 1973 roku był oddzielnym miastem.

Budowa nabrzeża zakończy się w ciągu miesiąca.
Inwestycja pochłonęła ponad 8 mln zł.

fordon-5555Wcześniej w trakcie prac przy rewitalizacji Rynku w nawierzchni wykonaliśmy z drobnej kamiennej kostki herb Fordonu. 

Kontynuujemy jeszcze rewitalizację uliczek i terenów zielonych pomiędzy ulicą Bydgoską i brzegiem Wisły w Starym Fordonie.
Koszt inwestycji to kolejnych 30 mln zł.
O postępie tych robót pisaliśmy TUTAJ