Schemat przebudy ronda gen. S. MaczkaDziś w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej podpisano umowę na budowę nowego mostu w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Przeprawę zbuduje firma Skanska, a kierowcy przejadą nią już w listopadzie 2015 roku.

Projekt „Budowa mostu przez Kanał Bydgoski z przebudową Węzła Zachodniego w Bydgoszczy Etap II-a" zakłada przede wszystkim budowę 96-metrowego mostu stalowego z żelbetową płytą w ciągu południowej jezdni ul. Grunwaldzkiej.

Konstrukcja zostanie oparta na kilkudziesięciu palach wkręcanych w ziemię o średnicy 0,5 metra każdy. Dzięki przeprawie kierowcy wjeżdżający do Bydgoszczy ulicą Nad Torem będą mogli wjechać w Grunwaldzką przejeżdżając przez rondo gen. Maczka na wprost, a nie jak dotychczas – pokonując trasę krótkiego objazdu.


Dodatkowo zakres robót obejmie budowę chodników, ścieżek rowerowych, nowego oświetlenia. Trzeba będzie jeszcze wymienić sporą ilość gruntu, na bardziej stabilny, a także wykonać prace związane z instalacjami podziemnymi. Jedną z bardziej skomplikowanych na pewno będzie wykonanie sterowanego przecisku dla kanalizacji sanitarnej pod dnem Kanału Bydgoskiego.


W przypadku robót drogowych konieczna będzie jeszcze lekka korekta geometrii wyspy centralnej ronda gen. Maczka oraz wszystkich wlotów ulic. Przebudowany zostanie także rejon z drogą łączącą południową nitkę ul. Grunwaldzkiej z ul. Bronikowskiego.


7 listopada br. w siedzibie ZDMiKP podpisano umowę na realizację projektu. Według harmonogramu przeprawa zostanie oddana do użytku to przełom października i listopada 2015 r. Koszt całego kontraktu wynosi 20,3 mln złotych brutto.

Szczegółowy zakres robót