Przejście podziemne przy ul. Zygmunta Augusta, 01.2015Jeszcze w tym roku przeprowadzimy remont wejść do przejścia podziemnego w rejonie Dworca Głównego PKP. Oba zejścia do tunelu zostaną dostosowane do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi.

Zlokalizowane przy skrzyżowaniu ul. Zygmunta Augusta i ul. Dworcowej przejście podziemne zapewnia szybkie dojście do budynku dworca kolejowego. Od ul. Zygmunta Augusta prowadzą do niego dwa zejścia schodami, które obecnie – ze względu na budowę nowego dworca – są zamknięte.

Docelowo, w obszarze obu wyjść z tunelu, planowane są elementy informacyjne dla niedowidzących. Natomiast przy samych schodach pojawią się windy, lub inne windy lub inne rozwiązania ułatwiające poruszanie się. O tym jeszcze zdecydują projektanci, ale już teraz wiele na to wskazuje, m.in. obecne parametry schodów, których szerokość wynosi 4,3-4,5 m, a różnica wysokości pomiędzy nawierzchnią chodnika a nawierzchnią dna tunelu - ok. 4,0 m. Zakres projektu ma jeszcze objąć zadaszenia wyjść, które mają być dostosowane wizualnie do elewacji nowego budynku dworca kolejowego Bydgoszcz Główna.

O osobach niepełnosprawnych pamiętamy przygotowując wszystkie nowe inwestycje. Każda ulica lub linia tramwajowa projektowana jest z myślą o wszystkich, którzy mają problemy z poruszaniem się. W krawędzie peronów przystankowych oraz na przejściach dla pieszych wbudowywane są elementy ryflowane (z wypustkami), które ułatwiają orientację. Przed przejściami obniżamy krawężniki. Na węzłach przesiadkowych montowane będą też windy. Takie rozwiązania zaplanowano między innymi na stacji Bydgoszcz Wschód, czy właśnie w rejonie węzła Bydgoszcz Główna.

Warto dodać, że w 2012 roku przed dworcem wraz z budową linii tramwajowej powstały nowe stanowiska dla pojazdów komunikacji miejskiej. Pętlę autobusowo-tramwajową przeniesiono w rejon skrzyżowania ulic Zygmunta Augusta i Rycerskiej. Ta inwestycja wraz z budową nowej 2-kilometrowej trasy kosztowała 80 mln złotych.