Chuligani będą karani zarówno z tytułu zarzutów uszkodzenia mienia, czyli tak jak dotychczas, ale też finansowoOd początku lutego br. firma ubezpieczająca miejskie przystanki zamierza dodatkowo kierować pozwy cywilne przeciwko wandalom ujętym na gorącym uczynku. Chuligani będą więc ponosić odpowiedzialność karną, z tytułu zarzutów uszkodzenia mienia, ale też finansową.

Informujemy, że od 01.02.2015 r. obowiązują nowe warunki ubezpieczenia, jakim ZDMiKP objął sygnalizację świetlne, urządzenia Systemu ITS, a także infrastrukturę przystankową, m.in. wiaty, siedziska i zadaszenia.

Ubezpieczyciel zamierza teraz wytaczać pozwy cywilne przeciwko złapanym na gorącym uczynku wandalom. Chuligani będą karani zarówno z tytułu zarzutów uszkodzenia mienia, czyli tak jak dotychczas, ale też finansowo.

Pierwszy odczuje te zmiany 20-latek, który w ubiegły wtorek wieczorem, 17.02.2015 r., rozbił szybę w wiacie na przystanku Gdańska-Cieszkowskiego, czym naraził ZDMiKP na stratę ponad 500 złotych. Mężczyzna został niemal natychmiast złapany przez policję, i teraz może spodziewać się dwóch zarzutów.

Pierwszy zmiany odczuje 20-latek, który w ubiegły wtorek wieczorem, 17.02.2015 r., rozbił szybę w wiacie na przystanku Gdańska-Cieszkowskiego

Niestety, wandale wciąż stanowią spory problem. Najczęściej niszczą ławeczki, i śmietniki. Często kradną też tabliczki z rozkładami, a czasami wyrywają nawet całe gabloty. Tylko w 2014 roku pracownicy ZDMiKP odnotowali 103 przypadki wybicia szyb. Ich wymiana pociągnęła za sobą straty sięgające ponad 43 tys. zł, co stanowi ok. 20 procent wszystkich kosztów ponoszonych z budżetu na utrzymanie i naprawy przystanków. W tym samym roku uzupełniliśmy też ok. 9 tys. skradzionych, zniszczonych lub starych tabliczek z rozkładami jazdy. A roczne koszty związane z myciem i usuwaniem z wiat graffiti to kolejne 45 tys. złotych. Dla porównania za 100 tysięcy złotych moglibyśmy ustawić w mieście około 20 nowych wiat przystankowych.

Dlatego apelujemy, aby nie pozostawać biernym na akty wandalizmu. Jeżeli jesteście Państwo świadkami chuligańskich wybryków, prosimy niezwłocznie zgłaszać to policji - tel. 997 lub straży miejskiej tel. 986, a także naszym służbom porządkowym, np. bezpośrednio w wydziale organizacji transportu ZDMiKP, pod numerem tel. 52 582 27 28. Liczymy, że takie działania połączone z montażem kilkudziesięciu kamer w ramach systemu ITS, rozbudowa miejskiego monitoringu oraz troska wszystkich osób korzystających z komunikacji publicznej pozwoli ograniczyć skalę uszkodzeń na przystankach.