Autobus linii nr 79 fot. Mateusz Machel

Uprzejmie informujemy, że od dnia 04.04.2015 r. (sobota) planujemy wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej podnoszących komfort podróżowania po Bydgoszczy. Przeprowadzone w ostatnim okresie szczegółowe badania wykorzystania linii komunikacyjnych oraz zgłaszane postulaty ze strony pasażerów pozwoliły nam dokładnie określić występujące potrzeby na terenie naszego miasta. Przyjęta polityka transportowa miasta Bydgoszczy zakłada systematyczną poprawę oferty przewozowej oraz zachęcanie pasażerów do korzystania z usług komunikacji miejskiej.

 

Poprawa skomunikowania os. Łęgnowo i Eskulapa

Autobusy linii nr 73 zostaną skierowane na nową trasę przebiegu: Kapuściska - Chemiczna - Łęgnowo - Spółdzielcza / Świetlicowa - Nowotoruńska - Plątnowska - Toruńska - Stomil - Toruńska - Sporna - Fordońska - Rejewskiego - Akademicka - Korfantego - Pod Skarpą - Jasiniecka (os. Eskulapa).

Mieszkańcy Łęgnowa zostaną lepiej skomunikowani z Kapuściskami oraz ul. Fordońską, co znacznie ułatwi dojazd w kierunku Fordonu i górnego tarasu miasta. Mieszkańcy osiedla Eskulapa zyskają natomiast połączenie z węzłem przesiadkowym Fordońska / Wiślana funkcjonujące przez cały tydzień od godzin rannych do godzin wieczornych. Rozkład jazdy nowej linii nr 73 zostanie także dostosowany do potrzeb uczniów dojeżdżających do szkół. Autobusy będą kursowały z częstotliwością co ok. 60 minut. W godzinach szczytu rannego częstotliwość kursów będzie zwiększona do 30 minut.

W związku z uruchomieniem linii nr 73 na nowej trasie przebiegu likwidacji ulegnie szczytowa linia autobusowa nr 82, a częstotliwość linii nr 81 w godzinach szczytu zostanie zwiększona.

 

Poprawa obsługi komunikacyjnej osiedli Miedzyń i Prądy

Do obsługi linii nr 56, zarówno w dni powszednie, jak i w dni wolne od pracy, zadysponujemy do ruchu dodatkowy autobus przegubowy na trasie z Placu Kościeleckich do Belmy. Zabieg ten umożliwi zwiększenie częstotliwości kursów w godzinach, kiedy wykorzystanie linii jest największe:

  • w dni powszednie w godzinach szczytów przewozowych ze średnio 10 do 8,5 minut,
  • w soboty i niedziele w godz. ok. 09:00 - 19:00 ze średnio 20 do 15 minut.

 

Zwiększenie częstotliwości linii nr 57 przez Trasę Uniwersytecką

Częściej na przystankach będą się pojawiały także autobusy linii nr 57 kursującej z Błonia przez Szwederowo, Trasę Uniwersytecką, osiedle Leśne, Szpital Wojskowy do Dworca Głównego. Jedna z najmłodszych linii autobusowych w Bydgoszczy spotkała się z uznaniem ze strony pasażerów, co jest widoczne po bardzo wysokim stopniu wykorzystania pojazdów. W związku z tym w dni powszednie oraz w dni wolne częstotliwość kursów na tej linii zwiększamy z 30 do ok. 20 minut. Jednocześnie w godzinach wieczornych i w dni wolne zoptymalizowana zostanie oferta przewozowa na znacznie słabiej wykorzystanej w tych okresach linii autobusowej nr 80. Na wspólnym odcinku trasy linie nr 57 i 80 będą nadal objęte koordynacją.

 

Więcej kursów przez Most Kazimierza Wielkiego

W związku z rosnącym zainteresowaniem linią nr 59 na nowej trasie przebiegu przez Most Kazimierza Wielkiego, Planu 6-letniego do os. Kapuściska, wydłużony zostanie czas funkcjonowania linii w dni powszednie na pełnej trasie z Błonia do Kapuścisk do ok. godz. 22. Jednocześnie w dni wolne uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60, która będzie kursowała z pętli na Kapuściskach do ronda Jagiellonów po trasie linii nr 59. Bilety okresowe zakupione na linię autobusową nr 59 będą honorowane w autobusach linii nr 60.

Od 07.04.2015 r. linia nr 59 będzie kursowała na trasie podstawowej z Błonia do Kapuścisk. W związku z tym likwidacji ulegnie oznaczenie "K" w autobusach realizujących kursy do pętli na Kapuściskach. Kursy skrócone z Błonia do przystanku Skłodowskiej-Curie / Łęczycka będą oznaczone literą "Ł".

 

Dodatkowy autobus na Rekinową

Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom przewozowym z kierunku Osowej Góry i Czyżkówka do obsługi linii nr 71 w dni powszednie zadysponowany do ruchu zostanie dodatkowy autobus przegubowy. Przedmiotowy autobus będzie kursował w godzinach największego natężenia ruchu na odcinku Rekinowa - Garbary.

 

Ponadto, na wniosek pasażerów autobusy linii nr 54 kursujące w wariancie trasy przez Pileckiego będą obsługiwały dodatkowo przystanki: Pileckiego / Żeglarska (kierunek Piaski), Żeglarska / Ludwikowo (kierunek Błonie); natomiast przystanek Kmicica / Pileckiego w kierunku os. Piaski zostanie przeniesiony na ul. Pileckiego za skrzyżowanie z Kmicica.

 

Dodatkowo na linii nr 54 przystanek Saperów/Czołgistów (w obu kierunkach) przestanie funkcjonować jako przystanek "na żądanie" i stanie się zwykłym przystankiem. Podobnie na linii nr 58 przystanek Opławiec/Soboczyńskiego (w obu kierunkach) przestanie funkcjonować jako przystanek "na żądanie" i stanie się zwykłym przystankiem.

 

Nadmieniamy, że od początku biężacego roku poprawiliśmy ofertę przewozową świadczoną w ramach linii nr 1, 69, 83 i 94.

Przypominamy, że pełną mobilność na obszarze funkcjonowania bydgoskiej komunikacji miejskiej (miasto Bydgoszcz, gmina Osielsko i gmina Białe Błota) umożliwiają m.in. okresowe bilety sieciowe:

  • na linie dzienne (strefa miejska I) w cenie: 88 zł normalny / 44 zł ulgowy,
  • na linie dzienne i nocne (strefa miejska I) w cenie: 92 zł normalny / 46 zł ulgowy,
  • na linie dzienne i nocne (strefa miejska I i podmiejska II) w cenie: 120 zł normalny / 60 zł ulgowy.

Zapraszamy do korzystania z naszych usług.

Trasa przebiegu linii nr 60

Trasa przebiegu linii nr 73

Załączniki:
Pobierz plik (2015_04_04_dzienny.pdf)Schemat dzienny od 04.04.2015[ ]161 kB