fot. Piotr TomasikSezon letni zbliża się do nas wielkimi krokami, co oznacza, że już niebawem uruchomione zostaną Bydgoskie Linie Turystyczne.

 Linia tramwajowa "0" oraz linie autobusowe "100" i "102"

Uruchomienie Bydgoskich Linii Turystycznych w 2016 r. zaplanowaliśmy na początek długiego, majowego weekendu, tj. na dzień 30 kwietnia 2016 r. W maju i czerwcu br. linie turystyczne będą kursowały okazjonalnie po ogłoszeniu, natomiast regularne kursy w weekendy rozpoczną tradycyjnie od początku wakacji letnich.

W dniach 30 kwietnia, 1 maja i 3 maja 2016 r. uruchomione zostaną następujące linie turystyczne obsługiwane pojazdami historycznymi:

 • linia tramwajowa nr 0 na trasie Bałtycka - Jagiellońska - Las Gdański,
 • linia autobusowa nr 100 na trasie Stary Rynek - Myślęcinek,
 • linia autobusowa nr 102 na trasie Stary Rynek - Exploseum.

fot. Mateusz MachelTurystyczna linia tramwajowa, która od tego roku będzie kursowała po Bydgoszczy z numerem "0", jest obsługiwana przez wagony retro typu Herbrand i 5N. Najstarszy bydgoski tramwaj – Herbrand, z uwagi na odkryte pomosty, dysponowany będzie do ruchu przeważnie w dni słoneczne. W dni deszczowe i pochmurne na przystankach należy spodziewać się czerwonej „eNki". Drugi, kremowy wagon typu "Hebrand", nazywany potocznie "Persilem", obsługiwać będzie linię turystyczną zarówno w dni słoneczne, jak i pochmurne. Zabytkowe tramwaje są ogromną atrakcją dla dzieci, młodzieży, osób starszych i turystów, i zawsze cieszą się dużą popularnością.

Pasażerowie korzystający z turystycznej linii tramwajowej mogą po drodze odwiedzić piękne oraz charakterystyczne zakątki Bydgoszczy. Wysiadając na jednym z przystanków na ulicy Gdańskiej, czy na rondzie Jagiellonów, można przespacerować się ulicami Starego Miasta i Śródmieścia, podziwiając stylową, bydgoską architekturę. Warto odwiedzić również tereny rekreacyjne zlokalizowane wzdłuż Brdy, w rejonie Wyspy Młyńskiej oraz Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku.

fot. Kamil JelińskiAutobusowe linie turystyczne będą także obsługiwane historycznymi pojazdami. W tym roku obsługę linii nr 100 i 102 będą zapewniały zabytkowe Jelcze "Ogórki" RTO, Mercedes O305, Ikarusy i Jelcz M-11. Linia nr 100 kursuje na trasie Stary Rynek – Myślęcinek, natomiast linia turystyczna nr 102 na trasie Stary Rynek – Exploseum. Przebieg tras skonstruowany został w taki sposób, aby umożliwić pasażerom szybkie i przyjemne dotarcie do najciekawszych miejsc w Bydgoszczy, takich jak Stare Miasto, Wyspa Młyńska, Myślęcinek, Muzeum Wodociągów, ulica Gdańska, Exploseum i wiele innych. Niewątpliwym atutem tych linii jest umiejscowienie początkowego przystanku w samym sercu miasta – na Starym Rynku, co pozwala podziwiać zabytkowe autobusy nie tylko korzystającym z nich pasażerom, ale także odwiedzającym bydgoską Starówkę turystom i mieszkańcom.

Przypominamy, że podobnie jak w latach ubiegłych, na liniach turystycznych będzie obowiązywała standardowa taryfa opłat ZDMiKP. Pasażerowie posiadający okresowe bilety sieciowe, będą mogli podróżować tymi liniami bez dodatkowych opłat. Kontrolę i sprzedaż biletów w pojazdach będzie prowadziła obsługa konduktorska.

Bydgoski Tramwaj Wodny

SłonecznikBydgoski Tramwaj Wodny stał się jedną z ulubionych i najpopularniejszych wakacyjnych atrakcji Bydgoszczy. Możliwość podziwiania miasta z zupełnie innej perspektywy – z wody – przyciąga z roku na rok coraz więcej Bydgoszczan, a także turystów z najdalszych miast Polski, a nawet spoza kraju.

Okres żeglugowy w roku 2016 rozpoczyna się 30 kwietnia, zaś jego zakończenie zaplanowane jest na 11 września. W okresie żeglugowym 2016, z uwagi na remont Śluzy Okole, trasa Szlakiem Śluz nie zostanie uruchomiona. W zamian uruchomiona zostanie trasa Wschodnia, pozwalająca dopłynąć do Brdyujścia.

Na uwagę zasługują jednostki pływające, które obsługują trasy tramwaju wodnego. Linie „Słoneczna" i "Staromiejska" obsługiwane będą statkami o napędzie solarnym, zaś linia „Wschodnia" obsługiwana będzie zabytkowym statkiem m/s Bydgoszcz. Przystanek początkowy dla wszystkich tras zlokalizowany będzie na Rybim Rynku.

Bilety na rejsy sprzedawane będą na pokładzie statków przez umundurowaną załogę. Opłata za przejazd na wybranym kierunku trasy obowiązuje do ostatniego przystanku określonego w rozkładzie jazdy zgodnie z obowiązującym cennikiem.

Rozkład rejsów oraz rezerwacje jest dostępny na stronie www.zdmikp.bydgoszcz.pl, w zakładce „Bydgoski Tramwaj Wodny".

Okres żeglugowy:

 • Linia Słoneczna - od 30.04.2016 r. do 11.09.2016 r.,
 • Linia Staromiejska - od 30.04.2016 r. do 11.09.2016 r.,
 • Linia Wschodnia - od 1.07.2016 r. do 28.08.2016 r.

Autobusowa linia sezonowa nr 75 do Ostromecka

Pałac w OstromeckuZapraszamy także do skorzystania z sezonowej linii autobusowej nr 75 i wybrania się na piękną wycieczkę do Ostromecka.

We wsi znajduje się okazały zespół pałacowo-parkowy należący kiedyś do rodziny Schönborn, a od 1890 do 1945 roku do rodziny von Alvensleben. Zespół pałacowo-parkowy składa się z trzech pałaców: Pałacu Starego, Pałacu Nowego i Pałacyku Myśliwskiego oraz rozległego parku w stylu angielskim o powierzchni 36ha. Jedną z najprzyjemniejszych atrakcji w letnie, ciepłe dni jest wypoczynek w ostromeckim parku. Park, jest wielki, okazały i pięknie położony na wysokim brzegu Wisły. Pełno w nim okazów starych pomnikowych drzew i krzewów, w tym również okazów niewystępujących w polskiej florze. W tak pięknym parkowym otoczeniu trzy zabytkowe pałace prezentują się wyjątkowo okazale.

Dojazd do zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku zapewni linia autobusowa nr 75. Jest to połączenie sezonowe, które funkcjonuje w soboty, niedziele i święta w okresie od 30.04 do 25.09.2016 r.

Autobusy linii nr 75 w roku 2016 będą kursowały na nowej trasie: PRZYLESIE - Korfantego - Twardzickiego - Peplińska - Orląt Lwowskich - Niepodległości - Wyzwolenia - Fordon Rynek - Most Fordoński - Strzyżawa - OSTROMECKO.

Odjazdy linii nr 75 z przystanków początkowych w soboty, niedziele i święta:

 • z Przylesia: 11:05, 12:26, 13:46, 15:06, 16:04, 17:00, 18:14,
 • z Ostromecka: 11:41, 13:02, 14:22, 15:36, 16:32, 17:45, 18:45.

Cała trasa linii nr 75 zawiera się w I strefie taryfowej. Oznacza to, że do Ostromecka dojedziemy na standardowych biletach za 3,00 zł (normalny) / 1,50 zł (ulgowy). Pasażerowie posiadający okresowe bilety sieciowe na linie dzienne lub linie dzienne i nocne mogą korzystać z połączenia bez dodatkowych opłat.

Sezonowe zmiany w funkcjonowaniu komunikacji regularnej

fot. Jakub StawowczykUprzejmie informujemy, że od dnia 30.04.2016 r. (sobota) na okres letni wprowadzone zostaną następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej:

 • zwiększona zostanie liczba kursów linii autobusowej nr 52 w dni wolne realizowanych na wydłużonej trasie z Błonia do Myślęcinka,
 • oznaczone kursy linii autobusowej nr 73 z Kapuścisk będą realizowały kursy wariantowe do działek zlokalizowanych w rejonie ul. Inwalidów (pętla Sygnałowa), na odcinku od Kapuścisk do ul. Rejewskiego trasa bez zmian.

Stałe zmiany rozkładów jazdy linii autobusowych

Informujemy, że od dnia 02.05.2016 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii autobusowych nr 61, 64, 68 i 91 uwzględniające m.in.:

 • przesunięcie pierwszego kursu linii nr 61 z Rekinowej z godz. 04:55 na godz. 04:50, uruchomienie dodatkowego kursu z Rekinowej o godz. 05:06, uruchomienie kursu umożliwiającego dojazd na godz. 18 i powrót po godz. 18 z ul. Mokrej,
 • minutowe korekty godzin odjazdów linii nr 64 związane z korektą czasów jazdy,
 • uruchomienie dodatkowego kursu linii nr 68 z Exploseum o godz. 19:12,
 • przesunięcia godzin odjazdów linii nr 91 wprowadzone na wniosek Urzędu Gminy Białe Błota.

Przypominamy, że w dniu 02.05.2016 r. (w dzień powszedni pomiędzy dniami świątecznymi) na liniach nr 5, 52, 54, 62, 64, 65, 68, 69, 73, 79, 83, 89, 92 i 94 będą obowiązywały wakacyjne rozkłady jazdy na dni powszednie. Pozostałe linie będą kursowały według standardowych rozkładów jazdy na dni powszednie.