Linie turystyczne

Od kilku sezonów, zabytkowy tabor autobusowy w Bydgoszczy cieszy się niesłabnącą popularnością.

Kilka dni temu pisaliśmy o powrocie tramwajów wodnych na szlak Brdy, a stanowiących turystyczną wizytówkę miasta.Drugą wizytówką są niewątpliwie kursy autobusów, które jeździły po regularnych trasach na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych i doczekały się kursów również na początku lat osiemdziesiątych, po czym zostały wycofane. Autobusy pamiętają Bydgoszcz bez trasy Uniwersyteckiej, ulicy Kamiennej, czy nawet ulicy Skłodowskiej-Curie, która dzisiaj sięga do ulicy Łęczyckiej. W czasach, w których kursowały dojeżdżały jedynie do skrzyżowania ulicy Skłodowskiej z ulicą Gajową. Dlaczego, ponieważ dalej nie było ani ulicy ani bloków. Dzisiaj pozbawione wspomagania układu kierowniczego są nie lada wyzwaniem dla kierowcy. Dla pasażerów wyzwaniem jest brak klimatyzacji, czy wysokie stopnie prowadzące do wnętrza autobusu. Mimo to tabor wywołuje uśmiech na twarzach i frajdę z jazdy nie tylko u tych najmłodszych, ale też nieco starszych.
Z tego też względu i w nadchodzącym sezonie 2017 zaplanowaliśmy kursy zabytkowym taborem autobusowym. Dodatkową atrakcję stanowi możliwość zakupu biletu u umundurowanego zgodnie z epoką konduktora, chyba że dysponujemy Bydgoską Kartą Miejską na tzw. całą sieć komunikacyjną, wówczas nie musimy kupować biletu. Ceny przejazdów są takie same, jak na liniach codziennych komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, czyli bilet pełny trzy złote, a bilet ulgowy jeden złoty i pięćdziesiąt groszy.
Dzisiaj tj. 23.03. podpisaliśmy umowę, na obsługę linii turystycznych, na kolejne trzy lata. Tym samym w weekendy w okresie letnim oraz okazjonalnie, znowu będzie można podróżować zabytkowymi autobusami. Bydgoskie linie turystyczne będą obsługiwały pojazdy Jelcz 043, Jelcz 706 RTO . W przypadku awarii, na trasach, będą się zamiennie pojawiały Jelcze MEX 272.
Autobusy będą jeździły na dwóch trasach. Linia turystyczna nr 100 pojedzie na trasie Stary Rynek – Myślęcinek, natomiast linia turystyczna nr 102 na trasie Stary Rynek – Exploseum. Przebieg tras nie jest przypadkowy, prowadzi przez urokliwe miejsca naszego miasta. Z okien autobusu będzie można zobaczyć Stary Rynek, Wyspę Młyńską, czy udać się do „zielonych płuc Bydgoszczy" - Myślęcinka. Podczas podróży zobaczymy również Muzeum Wodociągów, czy Exploseum. Pierwszy w nowym sezonie kurs, autobusy wyruszą 29 kwietnia wraz z początkiem rejsów Bydgoskiego Tramwaju Wodnego.
Kolejny raz wszystkich serdecznie zapraszamy na przejażdżki i rejsy. "Takie rzeczy tylko w Bydgoszczy".