bilet-3W Bydgoszczy kupimy bilet miesięczny w jeszcze prostszy i szybszy sposób. Wszystkie czynności można wykonać bez wychodzenia z domu i tylko za pomocą karty płatniczej. Bydgoska Karta Miejska nie będzie już niezbędna. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.

Dotychczas nośnikiem i zarazem identyfikatorem biletów okresowych (miesięcznych) była wyłącznie Bydgoska Karta Miejska. Należało ją co miesiąc doładować w kiosku, automacie, internetowo lub w Punktach Obsługi Klienta ZDMiKP.

W przypadku kontroli, pasażer pokazywał Kartę Miejską, po której odczytaniu wyświetlana była informacja o wykonanej opłacie za bilet okresowy.

bilet-2Za pomocą karty płatniczej można było natomiast kupić bilet jednorazowy poprzez przyłożenie jej do kasownika. Można było również za jej pomocą doładować Bydgoską Kartę Miejską, którą należało jednak najpierw wyrobić w punktach obsługi klienta ZDMiKP.

Teraz po dokonaniu przelewu w sklepie internetowym, bilet zostanie w prosty sposób zakupiony a dowodem na to będzie wyłącznie karta płatnicza.

– W Mastercard zawsze chętnie wspieramy miasta od strony technologicznej, wdrażając najbardziej przyjazne i bezpieczne produkty związane z płatnościami. Z ogromną satysfakcją stawiamy kolejny krok wraz z Mennicą i samorządem, by rozwijać w Bydgoszczy projekt, który zapewni szybki i wygodny system obsługi pasażerów. Jako partner wdrożenia kładziemy nacisk na wykorzystanie potencjału technologii do tego, by tworzyć bardziej przyjazne miejsce do życia. Skoro pasażerowie mogą już płacić zbliżeniowo za niemal wszystkie zakupy, to naturalnie oczekują, że będą mieli taką możliwość również w komunikacji miejskiej. W Polsce takie rozwiązania mają wielki potencjał, ponieważ już ponad 90 proc. wszystkich transakcji kartowych w kraju odbywa się zbliżeniowo. Zapraszamy do współpracy kolejne polskie samorządy, które chcą w bezpieczny sposób wykorzystać nowe technologie, by poprawić swoje wyniki finansowe i podnieść satysfakcję pasażerów – podkreśla Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

bilet-4Ja to działa ?
Zbliżeniowa karta płatnicza będzie mogła stanowić potwierdzenie naszego prawa do przejazdu transportem publicznym w ramach biletu okresowego - miesięczny, 30-dniowy, 14-dniowy, 90-dniowy, semestralny uczniowski lub semestralny studencki.

Aby móc skorzystać z udogodnienia pasażer powinien posiadać imienny profil w portalu pasażera Bydgoskiej Karty Miejskiej, jak również przypisaną do konta kartę płatniczą (tzw. Bezpieczny identyfikator karty płatniczej). Cała operacja potrwa tylko 3 minuty, a pasażer zostanie przez nią przeprowadzony krok po kroku. Pasażerowie zyskają bilet miesięczny ale również dostęp do całej historii zakupów biletów, przypisanych do danej karty.

W przypadku późniejszej kontroli, pasażer musi tylko przyłożyć swoją kartę płatniczą do czytnika i wyświetlona zostanie informacja, że bilet został opłacony. Bydgoska Karta Miejska nie będzie już wymagana.
Uwaga! Czytnik kontrolera nie sczytuje z karty danych, ani nie pobiera środków. Czytnik informuje tylko kontrolera (tak jak w przypadku Bydgoskiej Karty Miejskiej), że bilet został opłacony.

- Nowe rozwiązanie są jeszcze wygodniejsze. Nie wymagają od pasażera, oprócz zdalnego zakupu biletu, żadnych dodatkowych działań ani załatwiania formalności. Liczymy, że zachęci ono kolejne osoby do korzystania z transportu publicznego – podkreśla Rafał Grzegorzewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy – Doceniamy przy tym nie tylko innowacyjność, ale przede wszystkim gwarancję bezpieczeństwa od Mennicy Polskiej, którą potwierdza m.in. spełnienie restrykcyjnych wymagań organizacji płatniczych Mastercard i Visa.

10 lat Mennicy Polskiej w Bydgoszczy

Historia obecności Mennicy Polskiej w Bydgoszczy sięga 2010 roku, kiedy został wprowadzony system Bydgoskiej Karty Miejskiej. W 2019 roku spółka wyposażyła wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej w nowoczesne kasowniki działające w systemie Open Payment.

bilet-1Dzięki temu można samemu kupić bilet w autobusie czy tramwaju poprzez przyłożenie karty kredytowej do kasownika. Był to pierwszy tego typu, tak kompleksowy projekt zrealizowany w Polsce. W tego typu kasowniki wyposażono całą flotą komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, czyli ok. 320 pojazdów.Bydgoska Karta Miejska  w liczbach:

Ilość sprzedanych biletów w systemie OPS od stycznia do końca sierpnia 2020 roku - ok. 1,5 mln sztuk [zakup biletu za pomocą karty płatniczej w komunikacji miejskiej]

Ilość wydanych Bydgoskich Kart Miejskich od początku funkcjonowania systemu (wrzesień 2010r.) – ponad 266 tysięcy szt.

Ilość wydanych kart BKM od stycznia do końca sierpnia 2020r. – ok. 7 trysięcy sztuk