wiedenskie-99Jedna firma zgłosiła się do przetargu na budowę trzech przystanków wiedeńskich. Wyniesione przystanki ułatwiają podróże osobom z niepełnosprawnościami i lepiej komunikują centrum z wykorzystaniem tramwajów. Takie rozwiązanie już wcześniej zastosowaliśmy na ul. Focha.
Teraz przystanki wiedeńskie mają powstać na ul. Gdańskiej i na Jagiellońskiej.

Przetarg dotyczy realizacji trzech przystanków – nowego przy Klaryskach oraz dwóch w rejonie Chodkiewicza. Te dwa ostatnie miałyby zostać przesunięte bliżej ul. Zamojskiego ( zarówno kierunek Las Gdański, jak i kierunek Jagiellońska).

Nowe przystanki wiedeńskie miałyby zostać wykonane w 10 miesięcy od podpisania umowy.
W ramach przetargu ujęto prawo opcji, które w przypadku pozyskania dodatkowych środków finansowych, pozwoliłoby na prace budowlane przy kolejnych dwóch przystankach.

Otwarcie ofert
Do przetargu zgłosiła się 1 firma (Affabre), które zaproponowała kwotę ponad 2 mln 200 tys zł a w prawie opcji kolejnych ponad 890 tysięcy.
Na realizację tego zadania, wstępnie zamierzaliśmy przeznaczyć kwotę 1 mln 100 tys. zł.
Trwa sprawdzanie przedłożonej oferty.

13 przystanków
Docelowo ulica Gdańska ma zostać wyposażona w perony wiedeńskie na odcinku od pl. Teatralnego do ul. Kamiennej. Wykonana już przez nas koncepcja zakłada budowę aż 13 przystanków wiedeńskich, w tym 12 (6 par) na Gdańskiej. Dodatkowo projektanci zaproponowali też budowę przystanku wiedeńskiego na ul. Jagiellońskiej na skrzyżowaniu z ul. 19 Marca (dla tramwajów jadących w kierunku węzła Garbary)

wiedenskie-88Warto wiedzieć:
Pierwszy przystanek wiedeński w Bydgoszczy został oddany na placu Teatralnym w kierunku ronda Jagiellonów. Przebudowany został południowy pas ruchu, który pełni funkcję wygodnego peronu. Poziom podłogi w tramwaju jest na wysokości chodnika. Poprawia to bezpieczeństwo i ułatwia wsiadanie do pojazdu.
Wymusza też zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez wyniesiony obszar przystanku.