stacja-pkp-3Niemal rok temu na Czyżkówku stanęła tablica z nazwą przystanku kolei wąskotorowej, która niegdyś zatrzymywała się na terenie dzielnicy. Teraz czas kolejną.

Marek K. Jeleleniewski pomysłodawca przedsięwzięcia, idzie za ciosem i ustawia kolejną tablicę by upamiętnić przystanek wąskotorówki – Czyżkówko-Las, przy zbiegu ulic Chmurnej i Koronowskiej. Tablica jest już gotowa.
Właśnie ją ustawiliśmy.


- Rok temu ustawiliśmy tablicę przypominającą o przystanku kolei wąskotorowej na Czyżkówku. Na osiedlu na którym się urodziłem i wychowałem były jednak dwa takie przystanki, drugi to Czyżkówko-Las. Postarałem się, by i na jego miejscu stanęła tablica – mówi prof. Marek K. Jeleniewski.

Wielu starszych bydgoszczan pamięta jeszcze wąskotórowkę jeżdżącą z Koronowa na bydgoskie Okole, gdzie kończyła bieg.
Teraz trudno wyobrazić sobie, że ulicą Grunwaldzką jeździła ciuchcia.
- W Bydgoszczy kolejka swoje przystanki miała również na Opławcu i w Smukale. Wiem, że społecznicy z Koronowa również chcą postawić podobne tablice. Będzie im łatwiej o tyle, że w Koronowie dworzec się zachował, w Bydgoszczy – nie. Inna z tablic stanie w podbydgoskim Morzewcu, tam też są osoby, którym spodobał się mój pomysł – cieszy się Marek K. Jeleniewski.

stacja-pkpBydgoskie Koleje Powiatowe oblegane przez pasażerów
Kolejka została uruchomiona jako element transportu towarowego, później postanowiono dołączyć do niej jeden, dwa wagony osobowe, a wąskotorówka zyskała wiele rozgałęzień. Była na tyle popularna, że zaczęła jeździć już wyłącznie w składach pasażerskich.

Rozkład jazdy Bydgoskich Kolei Powiatowych z 1935 roku wskazuje, że wąskotorówka stację początkową/końcowa miała w Wierzchucinie Królewskim i przejeżdżała między innymi przez Murucin, Trzemiętowo, Sicienko, Wojnowo, Mochle, Tryszczyn, Smukałę, Opławiec, Czyżkówko-Las, Czyżkówko. Na stacji Czyżkówko-Las zatrzymywała się również kolejka na jeżdżąca na trasie Bydgoszcz-Koronowo (przez Okole, Gościeradz, Wtelno, Smukałę, Opławiec).