blokada-1Po ustawieniu dodatkowego oznakowania, liczba incydentów związanych z nieprawidłowym parkowaniem blokującym ruch tramwajowy na ul. Chodkiewicza, zmniejszyła się o połowę.

Przypominamy, że odpowiedzialne parkowanie to jeden z najważniejszych elementów drogowej etykiety.

W ciągu ostatniego miesiąca ruch tramwajowy na ulica Chodkiewicza był wstrzymany przez źle zaparkowane tylko dwa razy. W poprzednich miesiącach zdarzało się znacznie więcej tego typu incydentów.

blokada-7W ocenie Miejskich Zakładów Komunikacyjnych oraz Straży Miejskiej pomaga dodatkowe oznakowanie, ustawione przez nas w połowie marca.

Żółte tablice przypominają o konieczności zachowanie odstępu od torowiska.
W pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się także plakaty zwracające uwagę na inne elementy drogowej etykiety.


blokada-4Przypominamy, że nieprawidłowe parkowanie w obrębie torowiska to nie tylko mandat, który może kosztować nawet 300 złotych. Pojazdy parkujące w sposób uniemożliwiający przejazd tramwajom i autobusom są z reguły odholowywane na koszt właściciela - to dodatkowy koszt rzędu 639 zł.
W ubiegłym roku tylko z ulicy Gdańskiej i K. Chodkiewicza Straż Miejska odholowała 85 pojazdów. 
Kolejnym wydatkiem jest pokrycie strat przewoźnika, który nie mógł realizować kursów zgodnie z rozkładem. W ubiegłym roku spółka MZK obciążyła ponad 30 kierowców notami o średniej wartości około tysiąca złotych. Łącznie nieprawidłowe parkowanie w obrębie torowiska może więc oznaczać wydatek przekraczający dwa tysiące złotych. 

blokada-6Największe straty ponoszą jednak pasażerowie zablokowanych tramwajów, którzy spóźniają się do pracy, szkoły czy na spotkania.
Dlatego szczególnie apelujemy do kierowców o odpowiedzialne parkowanie w tych miejscach. 
Wiele innych zachowań kierowców, rowerzystów i pieszych ma również duże znaczenie dla płynnego ruchu tramwajów i autobusów.

tram-gdaPrzypominamy o tych podstawowych zasadach drogowej etykiety:
1. Pamiętaj o umożliwieniu autobusom wyjazdu z zatok i kończących się buspasów.
2. Nie wjeżdżaj na skrzyżowania, szczególnie na tory, jeśli nie masz możliwości jego opuszczenia.
3. Nie zaskakuj motorniczych i kierowców autobusów nagłą zmianą pasa ruchu przed ich maską. Droga hamowania autobusu i tramwaju jest znacznie dłuższa niż pojazdu osobowego.
4. Piesi nie mają pierwszeństwa przed tramwajem, nawet na oznakowanych przejściach.